novinarstvo s potpisom
Izvješće o provedbi nacionalne strategije i akcijskog plana suzbijanja zlouporabe droga u 2012. godini, koje je prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo ovih dana objavio Vladin Ured za suzbijanje zlouporabe droga, pokazalo je da je u Hrvatskoj ukupno registriran 32 771 liječeni ovisnik o drogama. Tijekom 2012. godine njihov je ukupni broj u odnosu prema 2011. bio veći za 2,5 %. Također, zabrinjava i pojava niza novih droga.
Od evidentiranih 7855 ovisnika u 2012. godini na tretman je prvi put došlo njih 1120. Prosječna dob osoba koje su se na izvanbolničko liječenje javile prvi put jest 24 godine i devet mjeseci, a na bolničko 32 godine i šest mjeseci. U izvješću se potvrdilo kako su glavna sredstva ovisnosti opijati (80,9 %), odnosno kanabinoidi (12,7 %).
Broj liječenih ovisnika u sedam županija viši je od prosjeka Hrvatske, koji na 100 000 stanovnika iznosi 272,1. Primjerice, u Istarskoj je županiji zabilježena najviša stopa – 588,3, slijedi je Zadarska s 472 te grad Zagreb s 430 itd.
Među liječenim je ovisnicima najviše muškaraca, stalno je zaposlenih osoba 41,4 %, a nezaposlenih je 48,3 %. Liječenih je studenata i učenika zabilježeno 8,1 %. Ukupno je zbog povezanosti s drogom prošle godine umrlo 165 osoba.
Iako ohrabruje sustavno smanjenje predoziranja heroinom od 2007. godine naovamo te smanjenje predoziranja metadonom, istodobno zabrinjava pojava novih droga, uključujući i smrtonosnu drogu krokodil, koja stiže iz SAD-a i Rusije, a nedavno se pojavila i na Balkanu (evidentirana je u Srbiji).
Samo je pitanje vremena kada će stići i u Hrvatsku. Krokodil je poznat i kao ”kanibalska droga” jer izjeda meso iznutra, uzrokuje gangrenu i prsnuće krvnih žila, a koža postaje zelena i prekrivena ljuskama pa osoba koja ga uzima počinje sličiti reptilu. Desetak je puta jeftiniji od heroina i nastaje u kućnoj radinosti miješanjem kodeina i benzina. U Rusiji godišnje od njega umire 30 000 ljudi, a smatra se da ih je već milijun ovisno.
Također, u Hrvatskoj je zabilježeno pet novih psihoaktivnih tvari u obliku biljnih mješavina, praha ili tableta. Aktualne su i tzv. plesne ili rekreacijske sintetske droge, odnosno psihoaktivne tvari proizvedene kemijskim procesom. U tu skupinu ulazi piperazin, tvar koja se pretežno upotrebljava kao lijek u veterini, a djeluje kao stimulans i halucinogen. Izaziva ozbiljne posljedice djelujući na mozak i srce (podiže tlak, remeti srčani ritam) te utječe na jetru i ostale organe.
Nova je droga i mefedron, koji djeluje kao stimulans središnjega živčanog sustava s učincima euforije, ubrzanog disanja i rada srca i sl. U Hrvatskoj je zabilježen 2009. godine, a 2010. uvršten je u ”Popis droga, psihotropnih tvari i biljaka iz kojih se droga može proizvesti”.
Slično kao i u drugim zemljama, i u Hrvatskoj postoji niz sintetskih kanabinoida koji su otkriveni u nekim spice-proizvodima. Naime, mješavina bilja pod imenom spice uglavnom se prodaje na internetu i u različitim specijaliziranim trgovinama, i to kao ”egzotični mirisi koji daju bogatu aromu”, odnosno ”nisu za ljudsku upotrebu”.
Kriminalisti upozoravaju kako se njihovim pušenjem postižu učinci slični kanabisu. Spice se krajem 2009. u Hrvatskoj mogao naručiti samo preko interneta, ali je u 2010. postao dostupan u tzv. smart-shopovima diljem zemlje. Prodavao se po pristupačnim cijenama u obliku jointa na ulici i okupljalištima mladih, a neki su kafići čak organizirali spice-partyje.
Nove se psihoaktivne tvari među inozemnom ovisničkom populacijom nazivaju legal highs, a u Hrvatskoj se razvio pojam legalica. Kako bi upozorio na kompleksan problem zlouporabe droga, u svome je godišnjem izvješću Europski centar za praćenje droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA) ustvrdio kako je europsko tržište drogama sve fluidnije i dinamičnije, a internet umnogome pridonosi informacijama o novim vrstama, njihovoj upotrebi i opskrbi njima. U inozemstvu su se pojavila čak 73 nova spoja koja oponašaju učinke klasičnih droga.