novinarstvo s potpisom
Europski parlament izglasovao je u utorak na plenarnoj sjednici u Strasbourgu sedmogodišnji proračun za razdoblje 2014. – 2020., koji je prvi put manji od prethodnog proračuna. Za proračun od 960 milijardi eura, koji je 3,5 posto manji od proračuna za razdoblje 2007. – 2013., glasovalo je 537 zastupnika, 126 ih je bilo protiv, a 19 suzdržanih.
”Ovo je vrlo važno glasovanje. Zahvaljujući današnjem pristanku Europskog parlamenta, novac za europske fondove osiguran je na vrijeme i bit će dostupan od 1. siječnja 2014. godine. To znači da se prijeko potrebna europska sredstva mogu ulagati u razne programe, počinjući od onoga za borbu protiv nezaposlenosti mladih, preko onoga za potporu manje razvijenim regijama iz strukturnih fondova, do onoga za financiranje istraživanja i razvoja te potpore poljoprivredi”, rekao je predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz, a prenosi Hina.
Schulz je istaknuo da Parlament nije zadovoljan odobrenom svotom i da je tražio više novca kako bi se snažnije potaknuo gospodarski rast koji bi stvarao nova radna mjesta.
Politički dogovor o višegodišnjem proračunu (MFF) postignut je još u lipnju, ali Parlament nije htio glasovati o njemu dok se ne ispune uvjeti koje je postavio – da zemlje članice pristanu na zatvaranje rupa u ovogodišnjem proračunu.
U sljedećem sedmogodišnjem proračunskom razdoblju Hrvatska će imati na raspolaganju 11,7 milijardi eura. Kada se od te svote odbije ono što će Hrvatska uplaćivati u europski proračun, proizlazi da će godišnje imati na raspolaganju oko milijardu eura. Tomu treba dodati i oko 500 milijuna eura nepovratne potpore za poljoprivredu i ruralni razvoj. Međutim, najveći dio te svote nije zajamčen novac i on će se moći povući na temelju kvalitetnih projekata koji će morati zadovoljiti stroge kriterije.
Hrvatska ima neke projekte, ali još ne dovoljno njih da bi bila spremna za povlačenje tih sredstava, ocijenio je Tauno Olju, estonski stručnjak za EU-ove fondove koji odnedavno vodi poslovanje konzultantske kuće EY, za Večernji list. U nedavnom razgovoru za taj dnevni list kazao je kako je Estonija do sada jedina zemlja u Europi koja je iskoristila 70 posto novca iz strukturnih i kohezijskih fondova, pri čemu su veliku ulogu imali centri za potporu poduzetnicima i lokalnoj upravi, odnosno svima koji su se htjeli natjecati za sredstva. Državna je administracija dala veliku potporu onima koji se natječu za fondove i time se pomoglo da iskoristivost fondova bude veća, odnosno da projekti ne ”padaju” na tehničkim problemima.
Olju ističe kako uspješan gospodarski oporavak Estonije treba zahvaliti tomu što je rezanje proračuna – na plaćama, odgodi nekih mirovinskih isplata i slično – bilo paralelno s uspješnim povlačenjem sredstava iz EU-ovih fondova koja su usmjerivana u razvoj gospodarstva pa je uskoro gospodarski rast omogućio da se ne mora nastavljati rezanje. ”Ako Hrvatska počne rezati potrošnju, vrlo je bitno da se pripremi za EU-ove fondove kako bi oni popunili rupu nastalu smanjenom državnom potrošnjom. Dok se ne pripreme projekti za EU-ove fondove, ne bih preporučio znatno smanjivanje potrošnje”, kazao je Tauno Olju.
Podsjetimo, potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i EU-ovih fondova Branko Grčić nedavno je priznao da bismo pri povlačenju sredstava za ovu godinu mogli biti i u manjku u usporedbi sa svotom koju moramo uplatiti. No više je puta isticao kako je uvjeren da ćemo za jednu kunu uplaćenu u europski proračun povući tri. Valja priznati da je upravo za njegova mandata prilično povećana iskorištenost pretpristupnih fondova.