novinarstvo s potpisom
Predsjednik Republike Ivo Josipović izjavio je za svoga jučerašnjeg posjeta Glini, Dvoru i Hrvatskoj Kostajnici, na poziv Srpskog demokratskog foruma (SDF), kako Hrvatska kao europska zemlja mora poštovati najviše standarde jednakosti građana, bez obzira na njihovu vjersku ili nacionalnu pripadnost, a jednako tako mora imati i pravedan i pravilan odnos prema svojoj prošlosti. Predsjednik se upoznao s programima razvoja tog područja od posebne državne skrbi te dao potporu procesu povratka i obnove, kao i gospodarskom razvoju.
Nazočio je i prezentaciji projekta o procesu povratka i obnove pod nazivom “Podrška vladavini prava” nakon kojega je naglasio važnost poštovanja najviših standarda jednakosti građana, bez obzira na njihovu vjersku, nacionalnu i bilo koju drugu pripadnost.
“Isto tako moramo imati i pravedan i pravilan odnos prema svojoj prošlosti”, naglasio je predsjednik Josipović koji je nakon prezentacije položio vijenac ispred današnjeg Hrvatskog doma u Glini, u spomen na žrtve ustaškoga pokolja iz 1941. “Položio sam vijenac na mjesto gdje je nekad, tijekom Drugoga svjetskog rata, bila pravoslavna crkva u kojoj su ustaše zatvorile i spalile velik broj građana. Našli smo i ploču koja je spomen tog događaja. Ona se treba restaurirati i stavit će se na odgovarajuće mjesto”, rekao je Predsjednik. Mislim da je to naš dug i prema prošlosti i prema budućnosti, naglasio je, zahvalivši Ministarstvu kulture i Restauratorskom zavodu na trudu oko restauracije ploče.
Projekt “Podrška vladavini prava” proveden je kroz 20 mjeseci u četiri županije na području zapadne Slavonije, Banije i Korduna, odnosno na područjima od posebne državne skrbi s ciljem sveobuhvatne pomoći povratničkoj i manjinskoj populaciji te jačanja civilnog društva.
Nemanja Relić iz SDF-a istaknuo je da je tijekom projekta tri tisuće osoba zatražilo besplatnu pravnu pomoć, što ukazuje na velik problem u dostupnosti pravde i prava.
U sklopu projekta praćeno je provođenje Ustavnoga zakona o pravima nacionalnih manjina u području ravnomjerne zastupljenosti u tijelima lokalne samouprave, a Relić upozorava kako je uočena podzastupljenost u zapošljavanju nacionalnih manjina, posebice u Dvoru. Ondje je, upozorava, većinsko stanovništvo srpsko (70%), a njihova zastupljenost u javnom sektoru je samo 20%. Pritom se, naglasio je, na radna mjesta zapošljavaju osobe hrvatske nacionalnosti iz okolnih mjesta čime se “narušava etnička slika u javnoj upravi”. Pozitivnim je istaknuo usklađenost svih statuta lokalnih jedinica s Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina, ali u provedbi, ističe, i dalje postoje problemi vezani uz korištenje jezika i pisma nacionalnih manjina.
Predsjednik Josipović rekao je da su izneseni problemi na koje istraživanje ukazuje “realni problemi našega društva”, ali i izrazio zadovoljstvo što je, bez obzira na to, hrvatsko društvo u posljednje vrijeme pozitivno orijentirano. “Moram reći da Vlada u okviru financijskih mogućnosti radi na rješavanju problema koje ste spomenuli. Ali, moramo učiniti više”, rekao je.
U rješavanju problema odnosa između većine i manjine, naglasio je, potrebno je više politike, manje politikanstva. “Formula je – integracija da, asimilacija ne! Praktične mjere, život na terenu, suradnja s lokalnom samoupravom, gradovima, općinama i županijama neizmjerno je važna”, zaključio je Predsjednik RH.
Upozorivši na nedostatak poticajnih razvojnih projekata na područjima od posebne državne skrbi, čelnik SDF-a Veljko Džakula kao veliku šansu razvoju istaknuo je projekte EU-a naglašavajući važnost dijaloga u lokalnoj zajednici.
Hina