novinarstvo s potpisom
Kosovska je policija u operaciji ”Uragan” uhitila petoricu Albanaca osumnjičenih za planiranje terorističkih napada na području Gnjilana i jezera Grmija u Prištini. Policija smatra kako je riječ o skupini povezanoj s terorističkom organizacijom Al Qaidom. Šesti uhićeni optužen je za širenje vjerske mržnje jer je napao dvojicu američkih državljana koji su na Kosovu dijelili letke vjerskog sadržaja.
Prištinski list ”Zeri” navodi da je jedan od uhićenih ratovao u Siriji, gdje je bio među skupinom Albanaca koja se borila u toj zemlji. Ratni nadimak mu je Ebu Hafs Al Albani. Odjel kosovske policije zadužen za istragu i zločine nadzirao je njegovu skupinu nekoliko mjeseci. Prošle nedjelje dio njih sastao se u blizini jezera Grmija. Policija je prisluškujući ih doznala da pripremaju teroristički napad.
Pretresom njihovih boravišta pronađene su velike količine oružja i eksploziva koji je bio povezan s mobilnim uređajima i spreman za detonaciju. Skupinu čine mladići iz Prištine i Gnjilana. Osumnjičenima je određen jednomjesečni pritvor.
Nedugo nakon njihova uhićenja, kako prenose prištinski mediji, putem interneta oglasila se organizacija koja se predstavlja kao ”Džihad na Kosovu”. Zaprijetili su kosovskoj policiji da će se suočiti s ”užasnim i vrlo bolnim napadima” ako odmah ne puste na slobodu uhićene za koje se smatra da su bili povezani s terorističkom organizacijom Al Nusra, sirijskim ogrankom Al Qaide.
Istragu će voditi tužitelji Eulexa, prvosudne policije Europske unije, koja djeluje na Kosovu. Prošlog je mjeseca Eulex objavio kako istražuje osam slučajeva terorizma, od kojih su četiri u završnoj fazi. Do sada su podignute dvije optužnice za djela označena kao ”teroristički čin”.
Prošlog su mjeseca u Gnjilanu desetorica osuđena na ukupno 59 godina zatvora zbog napada na srpski kontrolni punkt u Preševskoj dolini, okarakteriziran kao teroristički čin. Sudski proces vodio je međunarodni tužitelj iz Specijalnoga tužiteljstva Kosova.
Prošle je godine Kosovo za terorizam, korupciju i organizirani kriminal ugradilo oštrije kazne u svoj kazneni zakon. Prema tom zakonu, svatko tko pravomoćno bude osuđen kao dio terorističke skupine, mora u zatvoru odležati najmanje pet godina. Oštre kazne predviđene su za one koji pomažu teroristima, ali i onima koji ih financijski podupiru. Na taj je način Kosovo pravno uključeno u kazneni progon terorizma kao ”globalne prijetnje”.
Dio je to mjera kojima se u začetku nastoji spriječiti terorističke aktivnosti na Kosovu. Opasnost u vezi s time povećana je nakon odlazaka brojnih albanskih mladića u rat u Siriju. Ratuju na strani pobunjenika, među kojima značajnu grupaciju čine pripadnici Al Qaide.
Povratkom na Kosovo oni predstavljaju sigurnosnu prijetnju. Tako je kosovska policija odmah po dolasku Al Albanija iz Sirije počela nadzirati njegovu skupinu, što je na kraju dovelo i do njihovih uhićenja.