novinarstvo s potpisom
Na sam dan koji organizacija UN-a od 1993. godine posvećuje slobodi medija, internetom je krenula vijest da jedini riječki dnevni list na hrvatskom jeziku – odlukom glavnog urednika – neće, do daljnjeg, objavljivati ništa o EPK…
Preciznije: dok se brojni mediji u Rijeci i šire grabe za vijesti vezane uz EPK, novinari regionalnog dnevnika trebaju se praviti da tema Europske prijestolnice kulture – ne postoji.
Ova odluka gazi sve postulate novinarske profesije i baca ljagu na dnevni list koji je nekad bio ponos ne samo Rijeke i Hrvatske, već je uživao poštovanje na daleko širem prostoru.
Ugled svake medijske kuće održavaju novinari, urednici te osoba na vrhu piramide – glavni urednik, koji svojom karizmom garantira čitateljima, slušateljima, gledateljima da ono što njegov medij donosi ima informativnu točnost i stav.
Od Frana Supila preko niza glavnih urednika do Veljka Vičevića, kojim se riječki dnevni list deklarativno hvali i ponosi, pa ni u novije vrijeme koje je donijelo česta traženja i vrludanja, NIKAD se nije dogodila ovako sramotna odluka, kojom se novinarima zabranjuje pisanje o najvažnijem kulturnom događanju u povijesti grada!
Objektivno, treba reći da je upravo na stranicama spomenutog riječkog dnevnog lista, u intervjuu s ministricom kulture, novinar kulturne rubrike pokrenuo lavinu pitanja, kao i ono ključno, koje određuje budućnost svake manifestacije, a to je financiranje.
Da nije bilo tog intervjua koji je u naslovu razotkrio kako ”državni proračun neće ispuniti svoje obaveze prema EPK”, program Europske prijestolnice kulture još bi neko vrijeme držao ”niski profil”, s obrazloženjem: ”Pa virus je! Normalno je da smo svi doma!” Izborom trenutka, osobe i pravim pitanjem, novinar je pokrenuo lavinu, koja se još uvijek kotrlja i sasvim je neizvjesno koga će sve ”pokupiti” na svom putu!
Jer, nakon otpuštanja šezdesetak djelatnika, krenule su kritike na vodstvo tvrtke ”Rijeka 2020”, pa javna objašnjavanja razloga, pri čemu je svima bilo jasno da često spominjani virus nije glavni uzrok zamiranja aktivnosti EPK. Pa su se javili dobronamjerni građani koji bi nastavili s kulturnim programima Off EPK! A logičan slijed bila je revizija poslovanja, koja je u startu razotkrila propuste i zanemarivanje zakonski propisanih obaveza.
I baš kad je najzanimljivije, kada bi novinari sustavno trebali pratiti nalaze revizije, akcije Off EPK i službeni program (o kojem se i dalje govori, pa makar na razini otkazivanja ili prebacivanja u sljedeću godinu, a i to je neka informacija koju čitatelji regionalnog dnevnog lista zaslužuju) – stiže odluka glavnog urednika da se o EPK u jedinom dnevnom listu Rijeke i Primorsko-goranske županije – NE PIŠE!
A kad je Rijeka, 2016. godine, osvojila titulu EPK, nakon što se stišala bura javnog oduševljenja, prvi partner s kojim je komuniciralo jezgro buduće tvrtke Rijeka 2020 – bio je riječki dnevni list. Razgovaralo se na koji će se način pratiti događanja, razmišljalo o osnivanju novinarskog tima koji će sustavno i stručno informirati javnost o pojedinim segmentima kulture tijekom te velike i važne 2020. godine.
Realnost je pokazala da su to sve bile kule u zraku. Riječki dnevni list svoju rubriku kulture sveo je na dva novinara/urednika, da bi i njima, glavni urednik – zabranio pisanje o EPK.
Ova odluka bez presedana izazvala je reakcije koje idu, od slijeganja ramenima i konstatacije ”Sve kul, poslovna odluka privatnog medija u vlasništvu slovačke firme”, do spekulacija da je novina, od Ministarstva dobila pare da o kulturi ne piše…
Razlozi su, dakako, sasvim drugi. Niti je slovačkog vlasnika briga o čemu se na stranicama kulture njegova lista u Rijeci piše, niti je ignoriranje EPK kao teme – autonomna odluka glavnog urednika.
Što god bilo, sramotno je!
I to u godini, kad ovaj dnevni list obilježava 120. obljetnicu stalnog izlaženja.
Kojim je povodom, u maniri pravog slavljenika, 2. siječnja tiskano posebno izdanje na 168 stranica, a likovi Frana Supila i Veljka Vičevića gledali su nas s oslikanih autobusa gradskog prijevoza…
Što bi njih dvojica danas rekli o odluci glavnog urednika da novinarima zabrani pisanje o jednoj važnoj temi u gradu na Rječini?
AKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA O RAČUNU KLIKNITE OVDJE.