novinarstvo s potpisom
Šesnaestogodišnja pakistanska djevojčica Malala Yousafzai jučer je u Strasbourgu dobila nagradu Saharov, koju dodjeljuje Europski parlament u području ljudskih prava. Zaslužila ju je zbog hrabrosti i zalaganja za pravo djece na obrazovanje, a nagradu joj je uručio predsjednik Europskoga parlamenta Martin Schulz.
Yousafzai je postala poznata širom svijeta zbog svoje ustrajne borbe za pravo pakistanskih djevojčica da idu u školu i obrazuju se jednako kao i dječaci. Talibani su je zbog toga napali 9. listopada prošle godine. Presreli su je na povratku iz škole, pucali u nju, ranivši je u glavu i vrat. Nakon toga danima je bila bez svijesti, a liječnici su se borili za njezin život.
Čudom je preživjela. Nakon oporavka u Pakistanu, liječenje je nastavila u britanskoj Kraljevskoj bolnici u Birminghamu. Unatoč prijetnjama talibana, koji su joj poručili da se ”neće izvući kad je idući put pronađu”, i dalje je nastavila svoju borbu za pravo na obrazovanje djevojčica.
Svoj govor pred Europskim parlamentom počela je podsjećanjem na riječi francuskog mislioca Voltairea: ”Ne slažem se s onim što kažete, ali ću do smrti braniti vaše pravo da govorite.” Nagradu je posvetila, kako je rekla, nepoznatim herojima u svijetu, onima koji se bore za temeljna ljudska prava.
Istaknula je kako se snaga zemlje ne mjeri vojskama, nego brojem obrazovanih i pismenih ljudi. ”57 milijuna djece ne ide u školu, a ne žele ni Iphone ni Playstation ni čokoladu, već samo knjigu i olovku”, rekla je Yousafzai, istaknuvši kako joj ova nagrada daje hrabrost da nastavi istim putem.
Martin Schulz je izjavio kako je Malala postala glasom i nadom milijuna djece, a posebno djevojčica. ”Tvoj san bio je da djevojčice mogu ići u školu poput dječaka, na nama je da ostvarimo taj san“ – rekao je Schulz.
U travnju prošle godine časopis Time Malalu Yousafzai uvrstio je među 100 nautjecajnijih osoba na svijetu. Bila je ove godine nominirana za Nobelovu nagradu na mir. Sad je dobila nagradu Saharov, koju su do sada dobili, među ostalim, bivši južnoafrički predsjednik i simbol borbe protiv aparthejda Nelson Mandela i dugogodišnja mianmarska disidentica San Aung Syu.
Nagrada je ustanovljena u sjećanje na ruskoga disidenta i nuklearnog fizičara Andreja Saharova. Jučer je dodijeljena 25. put. Dobivaju je oni koji se bore protiv netolerancije, represije ili kao u slučaju Malale Yousafzai, fanatizma. Saharov je 1975. dobio Nobelovu nagradu za mir za svoj angažman u obrani ljudskih prava te zbog upozoravanja na opasnost od uporabe nuklearnog oružja.
Malala Yousafzai je u dobi od 12 godina pisala blog za BBC. Opisivala je svoj život pod talibanima. Nakon intervencije pakistanske vojske koja je otjerala talibane iz područja gdje je ona živjela, o njezinom životu snimljen je dokumentarni film za New York Times. Objavila je i knjigu ”Ja sam Malala”.
Dobitnica je i nagrade Ana Politkovskaja, koja se dodjeljuje ženama – borkinjama za ljudska prava. Politkovskaja je ruska novinarka koja je pisala o kršenju ljudskih prava u Čečeniji. Ubijena je ispred svoga stana u Moskvi 2006. godine. Malala je rekla kako unatoč svim opasnostima koje joj prijete, nastavlja svoju borbu za pravo djevojčica na obrazovanje, poručivši talibanima da je njihove prijetnje nikada ”neće ušutkati”.