novinarstvo s potpisom
(Opaska uredništva: Nastavno na feljton o papi Franji u Sarajevu donosimo sve planirane govore pohoda pape Ivana Pavla II. Sarajevu 1994., koji su izgovoreni 8. rujna 1994. u Castelgandolfu, a onda i govore s realiziranog pohoda glavnom gradu Bosne i Hercegovine 12. i 13. travnja 1997. Činimo to u spomen na brojne žrtve rata tijekom opsade Sarajeva, kao podsjetnik na recentnu povijest i kao znak poštovanja prema učenju ovoga velikoga pastira).
Pozdravni govor predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Alije Izetbegovića papi Ivanu Pavlu II. 13.04.1997.
Na početku susreta s članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine papu Ivana Pavla II. je pozdravio u ime sve trojice članova predsjedavajući Alija Izetbegović sljedećim riječima:
”Vaša Svetosti,
Gospodo kardinali,
Gospodo nadbiskupi,
Dragi prijatelji,
Prije svega želio bih da vas sve ovdje prisutne pozdravim i da vam zahvalim što ste se odazvali našem pozivu. Njegovoj Svetosti Papi Ivanu Pavlu želim da posebno zahvalim na lijepim riječima koje je jučer na sarajevskom aerodromu, pri spuštanju na tle BiH, uputio.
Zapaženo je da je Papa naglasio da takvu poruku dobre volje i dobrih želja upućuje svim ljudima u Bosni i Hercegovini i svim narodima bez razlike. Mi smo posebno obradovani dolaskom Svetog Oca u našu sredinu i smatramo ovo velikim danom za Bosnu i Hercegovinu. Vjerujem da će prisustvo Njegove Svetosti pomoći da se neki problemi ovdje lakše rješavaju.
Osim materijalnih problema, postoje, kako je to Njegova Svetost jučer istakla u svom govoru, i problemi psihološke prirode, problemi povjerenja među ljudima, postoji strah; postoje dakle te moralne kategorije u kojima Papa, zahvaljujući svom velikom moralnom autoritetu koji ima u svijetu, može doprinijeti da se brže i lakše rješavaju.
A kada je riječ o praktičnim pitanjima, ona se ovdje tiču prije svega sprovođenja Daytonskog dogovora, koji se, po našem mišljenju, ne ispunjava dovoljnom brzinom. Svatko od nas članova Predsjedništva moći će iznijeti svoja lična viđenja, ali mislim da smo svi ovdje saglasni da je implementacija Daytonskog ugovora u cjelini, pitanje koje podjednako pritišće sve ljude u Bosni i Hercegovini i da mi dijelimo mišljenje da je to jedan zajednički problem.
Naravno, unutar toga mislim prije svega na civilne aspekte Ugovora, i to posebno na dva, a to je povratak ljudi, kako mi to kažemo, svih na svoje, u kom pogledu je tek nešto malo urađeno, i drugi, rekonstrukcija zemlje. Ako bi se ova dva pitanja riješila, po našem mišljenju, Bosna bi konačno krenula pravcem koji je zacrtan.
Ja sam jučer na aerodromu rekao da nitko od nas ne smatra da je Daytonski ugovor savršen i da je taj mir pravedan, ali da smo se svi bili suglasili da bi produženje rata značilo još veću nepravdu.
I Vi ste, Vaša Svetosti, na to upozoravali i želim da naglasim da smo Vas poslušali kad smo zaključivali Daytonski ugovor, da smo Vaše apele za mir i za okončanje sukoba tada uzimali u obzir.
Ja Vam želim ugodan boravak u Sarajevu, u drugom dijelu Vaše misije danas. Izgleda da ćemo imati lijepo vrijeme. Želim također da Vam uručim jedan skromni poklon koji će Vas podsjećati na Bosnu i Hercegovinu i Vašu posjetu našoj zemlji.
Uručujući Vam ovaj mali dar, želim da Vam Bog da još dobrog zdravlja i dugog života kako bi mogli da pomognete svim ljudima u svijetu koji pate da dođu do više pravde i sigurnosti.”
(Nastavlja se).