novinarstvo s potpisom
Guido Raimondi, predsjednik Europskog suda za ljudska prava, treba sudjelovati na Okruglom stolu o Europskom sudu za ljudska prava koji će se održati 9. studenoga 2017. (četvrtak) u 16 sati u Novinarskom domu u Perkovčevoj ulici br. 2, Zagreb.
Prilika je to za dio od oko 9 tisuća izigranih podnositelja tužbi Europskom sudu iz Republike Hrvatske da dođu na taj skup i iz ”prve ruke” zatraže informacije o tome što će biti s njihovim dosad nezakonito eliminiranim tužbama iz postupka na Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu.
Guido Raimondi, predsjednik Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu, u izjavi objavljenoj 16. siječnja 2016. u francuskom listu Le Monde rekao je da je od 2010. godine uskraćeno pravo pristupa tom Sudu za ljudska prava za ukupno oko 162.000 europskih građana (od toga za oko 9000 hrvatskih).
Raimondi je u toj izjavi obećao da će takva praksa prestati, odnosno da će ”do ljeta početi podnositeljima tužbi (vjerojatno i iz Hrvatske) dostavljati pisane i obrazložene odluke suca pojedinca”.
Ljeto 2016. je odavno prošlo, a od Raimondijeva obećanja, koliko mi je poznato, nije bilo ništa.
Godinu dana kasnije, međutim, na web stranicama Hrvatske odvjetničke komore objavljena je i tzv. obavijest Ureda za zastupanje RH pred Europskim sudom za ljudska prava ”o novim pravilima postupanja Europskog suda za ljudska prava u postupku pred sucem pojedincem” (Klasa: 910-04/17-01-07 URBROJ: 50447-04/1-17-06 od 7. lipnja 2017.).
Bit sadržaja te obavijesti je da će, navodno, ”umjesto pisamca kojima ih se obavještavalo da je njihov zahtjev proglašen nedopuštenim, podnositelji zahtjeva (tužbi) Europskom sudu od lipnja 2017. zaprimati odluke suca pojedinca u kojima će Sud za ljudska prava navesti na kojim osnovama je zahtjev odbačen kao nedopušten”.
Ukoliko zbilja umjesto pisamca podnositeljima zahtjeva (tužbi) iz Europskog suda napokon počnu dostavljati pisane i obrazložene odluke suca pojedinca o (ne)dopuštenosti tužbi, Guidu Raimondiju i ”domaćoj kamarili” s Okruglog stola u Novinarskom domu izigrani tužitelji (162.000) moraju postaviti pitanje što će biti s njihovim ljudskim pravima povrijeđenima u nezakonitom postupanju na Europskom sudu za ljudska prava bez pisane i obrazložene sudske odluke.
Namjera je, što se vidi i iz kićenog poziva, da, kao da se ništa nije dogodilo, u strogo kontroliranim uvjetima u Novinarskom domu u četvrtak 9. studenoga 2017., na Okruglom stolu Njegova Ekselencija Guido Raimondi razmijeni besadržajne protokolarne ispraznosti redom sa:
”mr. sc. Marijom Pejčinović Burić, potpredsjednicom marionetske hrvatske Vlade i ministricom vanjskih i europskih poslova,
prof. dr. sc. Ksenijom Turković, sutkinjom Europskog suda za ljudska prava, sa gđom Šteficom Stažnik, zastupnicom Republike Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava,
gđom Davorkom Lukanović Ivanišević, sutkinjom Vrhovnog suda Republike Hrvatske i članicom Stručnog savjeta za izvršenje presuda Europskog suda za ljudska prava,
dr.sc. Snježanom Bagić, zamjenicom predsjednika Ustavnog suda Republike Hrvatske,
prof. dr. sc. Jasnom Omejec, redovnom profesoricom PF Zagreb, bivšom predsjednicom Ustavnog suda RH i članicom Venecijanske komisije Vijeća Europe,
prof. dr. sc. Ninom Vajić, bivšom sutkinjom i predsjednicom Sekcije Europskog suda za ljudska prava; predsjednicom Savjetodavnog panela eksperata o kandidatima za izbor sudaca tog Suda” (doslovni navod iz poziva).
A o ”plebsu” prevarenih na Sudu u Strasbourgu ni riječi!
Pozivam zbog toga sve koji su prevareni na Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu i kojima su dostavljena nezakonita pisamca umjesto propisanih pisanih i obrazloženih odluka Suda o (ne)dopuštenosti njihovih tužbi da u četvrtak 9. studenoga dođu u Novinarski dom i pitaju Guida Raimondija kako namjerava riješiti njihova ljudska prava.
Nezadovoljne stranke ne bi se trebale miriti s tim da im se uskraćuje pravo na nepristrano suđenje i pravo pristupa međunarodnom sudištu (zajamčeno Konvencijom o ljudskim pravima).
Pokazalo se, nažalost, da je Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu zapravo ”hladnoratovski proizvod”.
Kada je broj predmeta iz tzv. tranzicijskih zemalja na tom sudu, nakon pada Berlinskog zida, premašio 100 tisuća i kada je trebalo suditi zbog kršenja ljudskih prava u ”vlastitom dvorištu”, umjesto onima ”iza željezne zavjese”, zemlje članice Vijeća Europe odjednom više tobože nisu imale novca za financiranje većeg broja sudaca koji bi u razumnim rokovima rješavali povećani broj predmeta.
Od 2010. godine iz Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu podnositeljima zahtjeva (tužbi) umjesto pisanih i obrazloženih sudskih odluka o (ne)dopuštenosti zahtjeva (tužbi) dostavljaju se pisamca koje je za podnositelje zahtjeva iz Republike Hrvatske u većini dosad potpisivaala izvjesna Elica Grdinić, bivša zaposlenica MUP-a RH, sutkinja hrvatskog ”sinkopa” sudišta i isto (bivša?) viša ustavnosudska savjetnica u Ustavnom sudu Republike Hrvatske.
Nitko se neće (iz)boriti za ljudska prava prevarenih na Europskom sudu u Strasbourgu, ako se prevareni sami ne budu borili.
Prevareni na Europskom sudu u Strasbourgu, dođite u Novinarski dom u četvrtak, 9. studenoga u 16 sati i pitajte što će biti s vašim ljudskim pravima prekršenim na kompromitiranom Sudu za ljudska prava!
***
Pozivamo čitatelje da se jave Ivici Grčaru i iznesu svoje probleme prouzročene time što im razni moćnici krše prava.
Pišite na [email protected], odnosno na [email protected] ili nazovite broj ++ 385 (0)98 484 355
***
Opaska uredništva: za podatke i ocjene iznesene u ovoj rubrici ”Autografova pučkobranitelja” odgovara autor.