novinarstvo s potpisom
Mihail Agejev (pravo ime Mark Lazarevič Levi, patronim katkad i Leontjevič ili Ljudvigovič) ruski je književnik, germanist i prevoditelj, rođen u Moskvi 1898. godine. U građanskom ratu sudjelovao je na strani crvenih, a poslije je zbog posla prevoditelja mogao slobodno putovati u inozemstvo. Tako je neko vrijeme proveo u Njemačkoj i završio studij u Leipzigu, potom je kratko boravio u Parizu, a 1930. skrasio se u Istanbulu, da bi sudjelovao i u akcijama sovjetske obavještajne zajednice. Godine 1942. protjeran je u SSSR, nastanio se u Erevanu, gdje je radio kao sveučilišni profesor do smrti 1973. godine.
Književnošću se bavio samo kraće vrijeme, intenzivnije sredinom 30-ih godina, kada je 1936. objavio “Roman s kokainom”, psihološku prozu u kojoj pripovjedač Vadim Maslenikov izlaže svoj “slučaj” moralnoga i tjelesnoga propadanja tijekom burnih godina ruske povijesti.
Priča počinje 1914. godine, kada junak ima 16 godina i mašta o budućnosti… opisujući svoje kolege u školskoj svakidašnjici. Vadim Maslenikov istodobno iscrtava tipove koji daju ton društvenopolitičkoj zbilji Rusije u vrijeme prije revolucije. Poslije se otkriva Maslenikovljev ljubavni odnos sa starijom gospođom, nezadovoljnom ženom u potrazi za pravim vrijednostima života, a svoj osjećaj odbačenosti Maslenikov je radikalno dočarao u trećem poglavlju, u sasvim drugom ambijentu, u kokainskom svijetu, među ljudima koji su mu nepoznati, gdje kreće u vlastitu potragu za srećom i smislom…
Ukratko, Vadim Maslenikov slaba je ličnost, podvojen karakter poput Arkadija Dolgorukog iz “Mladića” F. M. Dostojevskog. Kritika je često uspoređivala “Roman s kokainom” i spomenuto djelo Dostojevskog, posebno motiv odbacivanja majke, potom sklonost intenzivnom samopromatranju, težnju za društvenom afirmacijom, simpatiju prema “krotkim” ženama te, uz ostalo, podudarnosti između činjenica iz života autora i postupaka glavnih junaka.
Autor: Mihail Agejev (Mark Levi)
Naslov: Roman s kokainom
Prijevod: Irena Lukšić
Broj stranica: 180
Uvez: tvrdi uvez
Godina izdanja: listopad, 2013.
ISBN 978-953-260-205-0
Izdavači: Disput i Hrvatsko filološko društvo
(Pratite nas i na Moderna vremena Info)