novinarstvo s potpisom
Predsjednik Vlade Zoran Milanović izjavio je kako je HNS-ova odluka da u Saboru ne podupre raspisivanje referenduma o ustavnom definiranju braka malo neobična s obzirom na to da je predsjednica te stranke Vesna Pusić rekla kako će izaći na referendum i glasovati protiv.
”Malo je neobično jer je gospođa Pusić rekla da će izaći na referendum i glasati protiv inicijative. Treba netko izglasati taj referendum, ali tu je SDP da provodi zakone i Ustav”, izjavio je premijer Milanović novinarima nakon skupštine Srpskoga narodnog vijeća. Njemu takva odluka jednostavno nije jasna jer smatra da su narodnjaci trebali glasovati za.
”Ako već govore da će izaći na referendum i da će glasati protiv, onda neka preuzmu odgovornost da se taj referendum raspiše jer to nije popularna odluka”, poručio je. Analiziramo li njegove riječi, moramo se složiti da Milanović ovaj put ima pravo.
Nećemo sada ulaziti u pravo svakoga građanina da odlučuje za odluku kako je brak zajednica žene i muškarca a nikako ne muškarca i muškarca ili žene i žene, ili protiv te odluke. Građani jesu ili nisu dovoljno inteligentni da odluče koju opciju podupiru, koji se svjetonazor slaže s njihovim. Dakle, individualno je to pravo svakog pojedinca.
Nadalje, nećemo se baviti ni analizom treba li nam u sveopćoj besparici ovaj referendum, koji će navodno stajati oko 47 milijuna kuna, jer on u konačnici opet donosi odgovor na pitanje koje se provlači godinama, a to je pitanje istospolnih zajednica, dakle, pitanje koje se tiče ljudskih prava. Čija je zaštita svakako jedan od temelja u samom hrvatskom Ustavu. Dakle, maknimo se i od tog tzv. problema, ne sumnjamo da će biti riješen, na ovaj ili onaj način.
Ova delikatna tema ponovo je otvorila pitanje odnosa dviju nosećih koalicijskih stranaka, a to su SDP i HNS. Naime, prečesto se upravo HNS ponaša kao da se njega teške i nepopularne mjere Milanovićeve vlade jednostavno – ne tiču. Malo je to sada postalo preuočljivo.
Kada SDP-ov Linić vrišti o novim porezima, kukajući kako je to jedini način da izvuče državu iz ekonomske grozote, onda narodnjaci gromko poručuju da su protiv tih novih poreznih opterećenja građana i zadobivaju nakratko njihove simpatije – Linić, dakako, ostaje najomraženiji lik koji stalno gura ruke u naše džepove želeći nas ”oplindrati” dokraja.
Sada, kada se Hrvatska podijelila oko pitanja referenduma – a Hrvatima se ionako nije teško podijeliti – haenesovci su u Saboru pokazali kako opet malo bi, malo ne bi. Jasno, iluzorno je i besmisleno očekivati jedinstvene stavove SDP-a i HNS-a o svemu, na koncu, ne bi stoga trebale biti dvije stranke, ali nije li ipak previše kukavički od HNS-a svaljivati svu odgovornost na SDP? I to baš za ona politička pitanja koja su najbolnija, o kojima treba vladati homogenost u toj istoj Vladi kako bi i sami građani povjerovali da još jednom moraju prinijeti financijske žrtve ne bi li nam sutra bilo bolje. Kako očekivati od građana da vjeruju takvoj Vladi u kojoj je uvijek Milanović negativac, a Vesna Pusić razumije ljude i njihove tegobe?
Čini se da je ”Plan 21” doista bio napisan samo na poleđini papira kojim je plaćen obilan ručak u restoranu Kukuriku jer ovo što se sada ponovo događa pokazuje kako Vlada nije samo nesložna u vezi s važnim pitanjima već je zapravo i vrlo – neozbiljna. Da ne kažemo infantilna.