autograf.hr

novinarstvo s potpisom

 
Ukrajina zastava

UKRAJINA ČIM PRIJE U EUROPSKU UNIJU!!

EU zastava

Situacija na zapadnom Balkanu je iznimna prijetnja za SAD

AUTOR: Sunčana Roksandić / 17.06.2021.
Sunčana Roksandić

Sunčana Roksandić

Memorandum o uspostavljanju borbe protiv korupcije kao ključnog interesa nacionalne sigurnosti Sjedinjenih Američkih Država donesen je 3. lipnja 2021. godine.

U dokumentu je navedeno kako korupcija nagriza povjerenje javnosti; zaustavlja učinkovito upravljanje; iskrivljuje tržišta i pravičan pristup uslugama; podriva razvojne napore; pridonosi nacionalnoj krhkosti, ekstremizmu i migracijama; autoritarnim vođama pruža sredstvo za podrivanje demokracija širom svijeta.

Također je navedeno da kad lideri kradu od građana svojih nacija ili oligarsi krše vladavinu zakona, gospodarski rast se usporava, nejednakost se širi i povjerenje u vladu propada.

Procjenjuje se da djela korupcije odvajaju od 2 do 5 posto od globalnog bruto domaćeg proizvoda. Iako se takvi troškovi ne dijele ravnomjerno u cijelom svijetu, ipak zlouporaba moći radi privatne koristi, pronevjera javne imovine, podmićivanje i drugi oblici korupcije utječu na svaku zemlju i zajednicu.

Prihod od ovih djela prelazi državne granice i može utjecati na ekonomije i političke sustave daleko od njihovog podrijetla.

Spomenuta je i potreba podržavanja i ojačanja kapaciteta civilnog društva, medija i ostalih aktera nadzora i odgovornosti za provođenje istraživanja i analize trendova korupcije, zalaganje za preventivne mjere, istraživanje i otkrivanje korupcije, držanje odgovornih za vođe i informiranje i potporu vladinoj odgovornosti i reformirati napore i raditi na tome da tim akterima osigura sigurno i otvoreno operativno okruženje na domaćem i međunarodnom nivou

Anonimne tvrtke, neprozirni financijski sustavi i pružatelji profesionalnih usluga omogućuju kretanje i pranje nezakonitog bogatstva u SAD-u i drugim demokracijama utemeljenima na vladavini zakona.

Dakle, izrijekom je navedeno da korupcija prijeti nacionalnoj sigurnosti Sjedinjenih Država, ekonomskoj pravednosti, globalnim naporima protiv siromaštva i razvoja te samoj demokraciji.

Ali učinkovitim sprečavanjem i suzbijanjem korupcije i demonstriranjem prednosti transparentnog i odgovornog upravljanja, može se osigurati kritična prednost za Sjedinjene Države i druge demokracije.

Izdajući ovaj Memorandum, predsjednik Biden je uspostavio suzbijanje korupcije kao ključni interes nacionalne sigurnosti Sjedinjenih Država.

Ujedno su uspostavljeni glavni elementi strategije borbe protiv korupcije koji uključuju modernizaciju, povećanje, koordinaciju, dodatne resurse kako bi se poboljšala sposobnost ključnih izvršnih odjela i agencija da promiču dobro upravljanje i sprečavaju i suzbijaju korupciju, uključujući po potrebi, predlaganje relevantnih zakona Kongresu.

Nadalje, ključnim je proglašeno boriti se protiv svih oblika nezakonitog financiranja u Sjedinjenim Državama i međunarodnim financijskim sustavima, uključujući snažnu primjenu saveznog zakona kojim se od američkih tvrtki zahtijeva da prijavljuju svog stvarnog vlasnika ili vlasnike Ministarstvu financija; smanjenje inozemne financijske tajne; poboljšanje razmjene informacija; i, prema potrebi, utvrđivanje nužnosti za novim reformama.

Također, smatra se potrebnim držati odgovornim korumpirane pojedince, transnacionalne kriminalne organizacije i njihove pomagače, uključujući i, prema potrebi, identificiranjem, zamrzavanjem i oduzimanjem protupravno stečene imovine povećanom razmjenom informacija i prikupljanjem sigurnosnih podataka, kaznenim ili građanskim postupcima, uvođenjem sankcija i, gdje je to moguće i prikladno, vraćanjem oduzete imovine u korist građana oštećenih korupcijom.

Potreba jačanja kapaciteta institucija SAD-a i međunarodnih institucija i multilateralnih tijela usredotočenih na uspostavljanje globalnih antikorupcijskih normi, povrat imovine, promicanje financijske transparentnosti, poticanje otvorene vlade, jačanje okvira financijskih institucija za sprečavanje korupcije u projektima financiranja razvoja i suzbijanja pranja novca, nezakonitog financiranja i podmićivanja također je navedeno kao dio strategije borbe protiv korupcije.

U dokumentu je navedeno kako korupcija nagriza povjerenje javnosti; zaustavlja učinkovito upravljanje; iskrivljuje tržišta i pravičan pristup uslugama; podriva razvojne napore; pridonosi nacionalnoj krhkosti, ekstremizmu i migracijama; autoritarnim vođama pruža sredstvo za podrivanje demokracija širom svijeta

Između ostaloga, spomenuta je i potreba podržavanja i ojačanja kapaciteta civilnog društva, medija i ostalih aktera nadzora i odgovornosti za provođenje istraživanja i analize trendova korupcije, zalaganje za preventivne mjere, istraživanje i otkrivanje korupcije, držanje odgovornih za vođe i informiranje i potporu vladinoj odgovornosti i reformirati napore i raditi na tome da tim akterima osigura sigurno i otvoreno operativno okruženje na domaćem i međunarodnom nivou.

Nadalje, u Memorandumu je navedeno da se treba surađivati ​​s međunarodnim partnerima na suzbijanju strateške korupcije stranih čelnika, stranih državnih ili povezanih pravnih osoba, transnacionalnih kriminalnih organizacija i drugih stranih aktera i njihovih domaćih suradnika, uključujući, zatvaranjem praznina koje su ti akteri iskoristili za miješanje u demokratske procese u Sjedinjenim Državama i inozemstvu.

Predviđeno je pojačati napore za brzo i fleksibilno povećanje resursa Sjedinjenih Država i partnerskih država u istrazi, financijsku, tehničku, političku i drugu pomoć stranim zemljama koje pokazuju želju za smanjenjem korupcije; pomoći i ojačati kapacitete SAD-a (uključujući državne i lokalne) vlasti i institucije, kao i partnerskih i drugih stranih vlada na svim razinama, za provođenje mjera transparentnosti, nadzora i odgovornosti, koje će se boriti protiv korupcije i pružiti svojim građanima dostupne i korisne informacije o vladinim programima, politikama i potrošnji; promicati partnerstva s privatnim sektorom i civilnim društvom u zagovaranju antikorupcijskih mjera i poduzimanju mjera za sprečavanje korupcije; i uspostaviti najbolje prakse i mehanizme provođenja tako da pomoći i sigurnosne suradnje imaju ugrađene mjere za sprečavanje korupcije.

Međuresorni pregled u SAD-u završit će se u roku od 200 dana od datuma donošenja ovog Memoranduma, a pomoćnik predsjednika i savjetnik za nacionalnu sigurnost podnijet će predsjedniku izvješće i preporuke za daljnje usmjeravanje i djelovanje.

Nekoliko dana kasnije, 8. lipnja 2021., predsjednik Biden izdao je i Izvršnu uredbu o blokiranju imovine i obustavljanju ulaska u Sjedinjene Države određenim osobama koje doprinose destabilizacijskoj situaciji na zapadnom Balkanu, utvrđujući kako je situacija na teritoriju bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i Republike Albanije (zapadni Balkan), u proteklim dvama desetljećima, uključujući podrivanje poslijeratnih sporazuma i institucija nakon raspada bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, kao i široko rasprostranjena korupcija unutar različitih vlada i institucija na zapadnom Balkanu, opstruira napredovanje prema učinkovitom i demokratskom upravljanju i punoj integraciji u transatlantske institucije i time postaju izvanredna prijetnja nacionalnoj sigurnosti i vanjskoj politici Sjedinjenih Država.

Navedeno je u ovoj Izvršnoj uredbi predsjednika Bidena kako sva imovina i udjeli u imovini koji se nalaze u SAD-u, ili koji su ili u daljnjem vlasništvu ili pod nadzorom bilo koje osobe iz Sjedinjenih Država, mogu biti blokirani i ne mogu se prenositi, plaćati, izvoziti, povlačiti ili na bilo koji drugi način postupati prema bilo kojoj osobi koju odredi tajnik Riznice, u dogovoru s državnim tajnikom, a tiču se, između ostalih, onih koji su odgovorni ili suučesnici ili izravno ili neizravno sudjeluju i u akcijama ili politikama koje ugrožavaju mir, sigurnost, stabilnost ili teritorijalni integritet bilo kojeg područja ili države na zapadnom Balkanu; sudjeluju u ozbiljnoj zlouporabi ljudskih prava na zapadnom Balkanu; sudjeluju u korupciji u vezi sa zapadnim Balkanom, uključujući korupciju u ime ili na bilo koji način povezanu vladu na zapadnom Balkanu ili trenutnog ili bivšeg vladinog dužnosnika na bilo kojoj razini vlasti na zapadnom Balkanu, poput pronevjere javne imovine, izvlaštenja privatne imovine radi osobne koristi ili u političke svrhe ili podmićivanja.

Procjenjuje se da djela korupcije odvajaju od 2 do 5 posto od globalnog bruto domaćeg proizvoda

Istoga dana predsjednik Biden izdaje i Obavijest (Notice) proglašavajući kako radnje osoba koje prijete miru i naporima međunarodne stabilizacije na zapadnom Balkanu, uključujući djela ekstremističkog nasilja i opstrukcijskih aktivnosti, i dalje predstavljaju izvanrednu prijetnju nacionalnoj sigurnosti i vanjskoj politici Sjedinjenih Država.

Iz tog razloga, nacionalna izvanredna situacija proglašena još 26. lipnja 2001., mora biti na snazi ​​i nakon 26. lipnja 2021., dakle nastavlja nacionalnu izvanrednu situaciju proglašenu u odnosu na zapadni Balkan Izvršnom uredbom 13219.

Ovime je još dodatno potvrđeno kako organizirana korupcija predstavlja ozbiljan sigurnosni problem za zapadni Balkan, a time zasigurno i za Hrvatsku te je potrebno učiniti i kod nas upravo ono što se planira učiniti u SAD-u, a to je detaljno analizirati slabe točke i identificirati intersekcije gdje je pojava korupcije najvjerojatnija kako bi se uspostavili što učinkovitiji mehanizmi borbe protiv korupcije u Republici Hrvatskoj i to na svim razinama.

Ključno je zasigurno i povećati kapacitete (financijski istražitelji!) kako bi da borba bila što učinkovitija.

Kako kazneno pravo dolazi zadnje, borba ne uključuje samo aktivnosti istražnih i pravosudnih tijela već i jačanje neovisnosti svih aktera i u javnom, i u privatnom sektoru, ali i u svim onim djelatnostima koje su navedene i u Memorandumu.

 

UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, PREKO PAYPAL-A, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA I PRECIZNE UPUTE KLIKNITE OVDJE.

Još tekstova ovog autora:

     Što nam poručuju tragedije iz Donje Jablanice i Novog Sada
     Hrvatska mora popraviti status starijih osoba u zatvorima
     Izbori su da učinimo nešto dobro i za opću dobrobit
     Koja pravila obvezuju dužnosnike u javnoj komunikaciji
     Upravljanje krizama je vještina koja nam nužno treba u 2024.
     Oblici femicida u Hrvatskoj i prevencija nasilja nad ženama
     Lamentacije – plaće, upravljanje krizama i vladavina prava
     Treba nam rezolucija o položaju i pravima starijih osoba
     Curenje informacije – moramo li i tajne skrivati i od samih sebe
     Učinkovitim kaznama do povjerenja građana i vladavine prava

> Svi tekstovi ovog autora
  • DNEVNI TWEEt DRAGE PILSELA

  • MOLIMO VAS DA PODRŽITE AUTOGRAF UPLATOM PREKO PAYPAL-A:
  • ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    VRIJEME SUODGOVORNOSTI – ostale emisije

     

  • vrijeme i suodgovornosti

  • Facebook

  • Donacije

  • Cigle

  • ekumena

  • javni servis

  • prometej

  • povratak adolfa pilsela

  • u što vijerujemo

  • fraktura 1

  • fraktura 2

  • fraktura 3

  • superknjizara

  • vbz drago

  • vbz 1

  • vbz 2

  • vbz 3

  • vbz 4

  • ljevak 1

  • ljevak 2

  • ljevak 3

  • ljevak 4

  • ljevak 5

  • ljevak 6

  • oceanmore 1

  • oceanmore 2

  • petrineknjige 1

  • petrineknjige 2

  • srednja europa 1

  • srednja europa 2

  • planetopija 1

  • planetopija 2

  • ks 1

  • ks 2

  • ks 3

  • ks 4

  • meandar 1

  • meandar 2

  • meandar 3

  • biblija