autograf.hr

novinarstvo s potpisom

 
Ukrajina zastava

UKRAJINA ČIM PRIJE U EUROPSKU UNIJU!!

EU zastava

Teorije Schumijeve nesreće

AUTOR: Romana Eibl / 08.01.2014.

Sveučilišna bolnica u Grenobleu od 29. je prosinca najčuvanija klinika na svijetu. Tragičan udes slavnog vozača Formule 1 Michaela Schumachera, koji je na samom mjestu nesreće u francuskim Alpama još bio pri svijesti i činio se stabilnim, a onda je iznenada u helikopteru kolabirao i u bolnici pao u komu, okupio je oko dramatičnog Schumacherova borilišta za vlastiti život još iste večeri stotine njegovih navijača, dakako članove obitelj, prijatelje i stotine novinara, fotoreportera i kamera.

 

Mediji diljem svijeta, osobito propulzivni i 24 sata dnevno ‘‘živi“ internetski portali iz sata u sat pratili su svaku liječničku  informaciju, ili makar mimiku licu, kakvu gestu, sve ne bi li dokučili stanje šampiona, obavještavali o držanju supruge Corine, registrirali sve poznate i manje poznate što pohode kliniku u središtu svjetske pažnje, citirali svjedoke s mjesta nesreće, prenosili poruke ohrabrenja Schumijevih kolega, suparnika, državnika, prijatelja, sponzora, navijača…

 

Najvažnija vijest bila je, međutim, iz dana u dan jednako loša. I nakon dvije operacije glave, prve prilikom koje je uklonjen ugrušak i druge u kojoj je uklonjen hematom, liječničko je priopćenje bilo, koliko god suzdržano, zapravo krajnje dramatično: Schumacher je kritično te je i dalje životno ugrožen.

Staze u Francuskoj, pogotovo u Tri doline, vjerojatno najvećem skijalištu na svijetu, poznate su kao opasne i najstrože je zabranjena vožnja izvan uređenih pista na kojima treba biti iznimno oprezan. Je li Schumacher platio danak činjenici da se našao u situaciji kada ne može u potpunosti kontrolirati brzinu, na koju je naučen cijeli svoj život ili je razlog nesreće nesretan splet okolnosti, saznat ćemo možda već danas kad će pred novinare izaći francuski istražitelji

 

A onda je napokon deveti dan iz klinike pod opsadom stiglo ohrabrenje. Prvi puta je rečeno da postoji realna nada da automobilistički as koji je u međuvremenu, na aparatima, napunio 45. godina, preživi svoju skijašku nesreću. Za obitelj, suprugu, Schumacherovu djecu, prijatelje, fanove i kolege stiglo je malo olakšanja. Francuski neurokirurg, koji od prvog dana skrbi o sportskoj legendi, Jean-Francois Payen rekao je da Schumacher više nije u životnoj opasnosti, ali da još ne znaju kada će ga buditi iz kome. ‘‘Ne možemo reći hoće li se potpuno oporaviti, idućih ćemo dana provesti ispitivanja da utvrdimo kako mu mozak funkcionira. Još uvijek nisu isključene komplikacije, krvarenje u mozak moglo bi biti kobno“, rekao je dr. Payen.

 

O, pokvarena sudbino, zapečatio je svoje pismo Schumacheru jedan od urednika njemačkoga Bilda, pišući o besmislenoj nesreći: ‘‘Njegov udes nije stigao na ubojitim stazama gdje bismo ga svi najprije očekivali pri svemirskim brzinama. No, on se jednostavno srušio kao kad se mi spotaknemo, stradao u sekundi baš kao što može i svatko od nas na razne načine, bilo da se posklizne u kadi ili proguta riblju kost. A bio je sretan čovjek, mlad, uspješan, bogat, slavan, suprug i otac dvoje djece. O prokleta sudbino!“

 

Dva dana ranije isti se autor s Bildova portala toplo obratio i Schumacherovoj supruzi Corini (44) koja danima bdije nad nesretnim mužem.

 

‘‘Draga Corina, najgore što možete učiniti jest da pokušate čitati s lica liječnika suprugovo stanje prije nego vam oni išta kažu. Što odaju njihova lica, 50 posto izgleda, ili 20 posto šansi za preživljavanje? Ne radite si to, draga Corina. Lica liječnika… njihove su oči profesionalne, oči bez suza. Oni svakodnevno rade sa životima i smrću, njihov su život high-tech oprema, skeneri, defibrilatori, ljudske duše na kompjutoru. U tom svijetu vi sada živite. Prva operacija na otvorenoj lubanji vašega muža, pa druga operacija, dva sata strepnje i nade, očaja i straha. Na izlasku iz operacijske dvorane opet se suočavate s licem liječnika. Prošlo je dobro. Ne dajte se, Corina.“

 

Prvi puta Schumacherova je žena izašla iz bolnice nakon dva dana i dvije noći, na Staru godinu. Naravno da nije bila dobro, kako bi mogla biti dobro suočena s teškim stradanjem svog životnog partnera i oca svoje djece. Ali, kažu da se drži dobro, fokusirana samo na pozitivne misli.

Pa onda opet: skijao se izvan piste namjerno, pa u drugoj verziji išao je pomoći prijatelju koji je tamo pao, onda se odjednom pojavljuje i treća verzija da je zaobilazio neko dijete na stazi, pa je bio primoran skrenuti u duboki snijeg i izvan piste…. Sada se ipak pojavljuje i kaciga na Schumijevoj glavi, a na kacigi i kamera. Kamera bi mogla sve objasniti. No, postoji li uopće kamera i je li bila uključena, sljedeće je pitanje…

 

No, treba ostati sabran dok svijet pita, a mediji uz pomoć nekih drugih, ali dobro upućenih liječnika, odgovaraju: ‘‘Pacijenti s ovako teškim ozljedama glave imaju 40 do 45 posto izgleda da se oporave.‘‘ Manje od 50 posto! Bliže su tami nego svjetlu. No, dr. Jean-Francois Payen utješno kaže: ‘‘To je samo statistika, a ja se statistikom ne bavim. Moje je posao brinuti se o pacijentima. Nastavljamo se boriti.“

 

U trenucima kada Michael Schumachera doslovce “održavaju na životu” (jer teško je reći da se on bori), kada Corina Schumacher čini sve da bi potjerala novinare koji čekaju ispred bolnice (a gdje bi trebali biti nego na mjestu ljudske drame?), osiguravajuća društva pokušavaju izvući i najmanje dokaze da bi dokazali Schumijevu krivnju ili nevinost pri toj strašnoj nesreći koja ga je zadesila. Kad strada osoba poput Michaela Schumachera, čije se bogatstvo procjenjuje na gotovo 900 milijuna eura, jasno je da se i svota na koju je osiguran vrti oko vrtoglavih stotina milijuna eura. Naravno, kod takvih iznosa nestaje svaki atom ljudskosti i pijeteta, te započinje pravna i kojekakva zakulisna bitka do istrebljenja. Baš kao što se Schumacher borio na pisti…

 

Kaže mi moj prijatelj koji već 20-ak godina živi i radi u Austriji, inače aktivni skijaš te izravni sudionik mnogih sportova što u sebi spajaju brzinu ili dubinu i opasnost, dr. Alan Meniga, da još nikada nije viđeno da se u nekoliko dana toliko često promijeni teorija tj. verzija nekog događaja kao u slučaju Schumijeve nesreće.

 

Prva je teorija bila da se Schumacher vozio velikom brzinom (80 do 100 kilometara na sat) izvan piste i da je pao, pri čemu je udario glavom o kamen. O kacigi nigdje ni spomena. Po dolasku helikoptera liječnici su ustanovili da je Schumi ozlijeđen, ali da normalno komunicira i prvi TV izvještaji nisu dali ni naslutiti dramu koja će uskoro uslijediti.

Kad strada osoba poput Michaela Schumachera, čije se bogatstvo procjenjuje na gotovo 900 milijuna eura, jasno je da se i svota na koju je osiguran vrti oko vrtoglavih stotina milijuna eura. Naravno, kod takvih iznosa nestaje svaki atom ljudskosti i pijeteta, te započinje pravna i kojekakva zakulisna bitka do istrebljenja. Baš kao što se Schumacher borio na pisti… Otuda i stotinu verzija kako je slavni vozač zapravo stradao

 

Nakon toga se pojavljuje vijest da je uz Schumachera skijao i njegov sin… Sljedeća vijest je bila da je Schumacher pao u komu, te nakon toga dolazi cijela lavina raznih nagađanja. Imao je kacigu, pa nije imao kacigu. Pa odjednom brzina pada s 80 do 100 km/h na 20 km/h.

 

‘‘Je li nekome moguće ocijeniti od oka brzinu skijaša izraženu i kilometrima na sat? Jako teško. Jedinice za brzinu na skijalištu su: vuče se k’o puž ili juri k’o luđak…“, pita se moj austrijski sugovornik.

 

Pa onda opet: skijao se izvan piste namjerno, pa u drugoj verziji išao je pomoći prijatelju koji je tamo pao, onda se odjednom pojavljuje i treća verzija da je zaobilazio neko dijete na stazi, pa je bio primoran skrenuti u duboki snijeg i izvan piste…. Sada se ipak pojavljuje i kaciga na Schumijevoj glavi, a na kacigi i kamera. Kamera bi mogla sve objasniti. No, postoji li uopće kamera i je li bila uključena, sljedeće je pitanje… Javio se i jedan 35-godišnji njemački turist koji je snimajući svoju djevojku na stazi potpuno neočekivano uhvatio i Schumachera u padu (koja sreća u nesreći)…

 

Bez obzira na sve, Schumacheru ide u prilog činjenica da je dio staze gdje se nesreća dogodila loše označen što je istaknula i predsjednica odvjetničke komore Albertvillea, kritiziravši nedostatak oznaka na padini na mjestu nesreće: “Ne postoji točna definicija na kojoj bi udaljenosti od skijaških staza trebalo na skijalištima postaviti markere. Ali, svakako mislim da nije normalno da se ovo opasno mjesto sa izvirućim stijenama, između dva uređena skijaška terena nije odijelilo zaštitnom i upozoravajućom mrežom.”

 

Opet, staze u Francuskoj, pogotovo u Tri doline, vjerojatno najvećem skijalištu na svijetu, poznate su kao opasne i najstrože je zabranjena vožnja izvan uređenih pista na kojima također treba biti izuzetno oprezan. Je li Schumacher platio danak činjenici da se našao u situaciji kada ne može u potpunosti kontrolirati brzinu, na koju je naučen cijeli svoj život ili je razlog nesreće nesretan splet okolnosti, saznat ćemo možda već danas kad će pred novinare izaći francuski istražitelji.

 

Jedno je sigurno: skijaške kacige pucaju samo pri vrlo velikim brzinama…

Još tekstova ovog autora:

     Hvala, gospodine Hrabar
     Ivek se oprašta s Igrama
     Neumrli Žarko, Boris i Luka
     Niko Kovač, lider kojeg vole
     Brazil kao početak i kraj
     U ime nogometa - roblje
     Moje je pravo da se branim i dužnost da govorim
     Šuker na konju, odsad sam drži uzde hrvatskog nogometa
     Kako su me Pavić i Mamić pospremili na cestu
     Kovaču, spusti se, a mjesto na Marsu prepusti Mamiću!

> Svi tekstovi ovog autora
  • DNEVNI TWEEt DRAGE PILSELA

  • MOLIMO VAS DA PODRŽITE AUTOGRAF UPLATOM PREKO PAYPAL-A:
  • ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    VRIJEME SUODGOVORNOSTI – ostale emisije

     

  • vrijeme i suodgovornosti

  • Facebook

  • Donacije

  • Cigle

  • ekumena

  • javni servis

  • prometej

  • povratak adolfa pilsela

  • u što vijerujemo

  • fraktura 1

  • fraktura 2

  • fraktura 3

  • superknjizara

  • vbz drago

  • vbz 1

  • vbz 2

  • vbz 3

  • vbz 4

  • ljevak 1

  • ljevak 2

  • ljevak 3

  • ljevak 4

  • ljevak 5

  • ljevak 6

  • oceanmore 1

  • oceanmore 2

  • petrineknjige 1

  • petrineknjige 2

  • petrineknjige 3

  • srednja europa 1

  • srednja europa 2

  • planetopija 1

  • planetopija 2

  • ks 1

  • ks 2

  • ks 3

  • ks 4

  • meandar 1

  • meandar 2

  • meandar 3

  • biblija