novinarstvo s potpisom
U sklopu programa Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture, u bivšim skladištima Exportdrva na Delti otvorena je jedna od najvažnijih izložaba ovog ljeta – ”Usijano more”.
Radovi petnaest umjetnika iz osam država našli su se u odabiru njemačke kustosice Inke Arns na riječkoj izložbi, koja se bavi nevidljivim ekonomijama i novim oblicima rada, povezanim s morem.
Radi se o suvremenim umjetnicima svjetskog glasa koji promišljaju današnje vrijeme iz svojih očišta, služeći se različitim medijima, što zahtijeva i vrijeme i pažljive promatrače.
Ovu izložbu možete razgledati satima!
Među radovima su većinom video filmovi koji se bave radikalnim temama, kao, na primjer, rudarenjem na velikim dubinama u potrazi za europiumom – rijetkim elementom koji je ključan za tehničku podršku ekrana – od televizijskih, šezdesetih godina, do onih na mobitelima danas. Zbog čestica koje svijetle, europium osigurava blistavu sliku na našim displejima i tabletima, ali i fluorescentnu autentičnost novčanica eura! O posljedicama eksploatacije europiuma govori rad njemačke umjetnice Lise Rave.
Ursula Biemann je stavila u kontekst industrijsko zagađivanje rijeka u Kanadi s porastom razine mora na drugoj strani svijeta, u Bangladešu, gdje stanovništvo bježi pred poplavama nastalim uslijed globalnog zatopljenja odnosno zbog otapanja snijega na Himalaji.
Tabita Rezaire povlači paralelu između podmorskih optičkih kablova i kolonijalnog osvajanja – maritimne rute su i danas iste!
Britanka Rebecca Moss opisuje svoje iskustvo boravka na kontejnerskom brodu nosivosti 65 tisuća tona kojeg – zbog bankrota tvrtke – ne želi primiti ni jedna luka…
Sve teme se dotiču mora, pa i video Steffena Köhna, čiji protagonisti žive pred kamerama, tako zarađujući za život.
A gdje je Rijeka u tom moru?
Pripremajući ovu izložbu, neki su umjetnici (prije korone) posjetili buduću Europsku prijestolnicu kulture i njihovi su radovi bazirani na saznanjima o Rijeci.
Primjerice, Marie Reinert je snimila sedam intervjua s Riječanima različitih profesija u kojima oni promišljaju budućnost svog grada. Intervjui se emitiraju istovremeno i na posjetitelja imaju učinak kolektivne hipnoze, sve dok se ne približite svakom od zvučnika, gdje se onda nađete u fokusu pojedinog govornika.
Mene je, međutim, više od promišljanja budućnosti, zanimala sadašnjost, sadržana u radu francuskih umjetnika RYBN. Njihova tema je offshore industrija, stavljena u kontekst različitih europskih gradova, pa je tako i Rijeka, kao lučki grad postala dijelom njihovih istraživanja.
U sklopu izložbe ”Usijano more”, dan nakon otvorenja, priređena je radionica u kojoj su sudionici dobili opremu koja će ih navesti na određene gradske lokacije, gdje su registrirane offshore kompanije.
Voditelji radionice također su prethodno boravili u Rijeci, pronašli desetak adresa na kojima su prijavljene offshore tvrtke, a na akterima radionice bilo je da otkriju postoje li te tvrtke na spomenutim lokacijama, ali u prvom redu da osvijeste činjenicu kako offshore industrija pruža svoje pipke i tamo gdje ju ne očekujemo – oko nas!
Dok sam hodala u potrazi za offshore kompanijama u Rijeci, pomislila sam kako je ovo ipak možda ”krivi grad” za tu temu.
Na um mi je, naime, pala afera Lovre Kuščevića – ministra o kojem više ni riječi nema u medijima, a pretpostavljam da će tako i ostati – a uz čije se ime vezuje hobotnica offshore tvrtki s Malte, koje su bile – u velikom broju – registrirane u Splitu, a služile su malverzacijama bivšeg ministra Kuščevića. Dolaskom policije, s tih su adresa netragom nestale.
Kako stoje stvari u Rijeci – nisam otkrila.
Slijedeći upute kompjutera, iz malog ruksaka na leđima svakog ”istraživača”, našla sam se na traženoj lokaciji, ali offshore kompaniju nisam pronašla. Možda i zato jer je bilo nemoguće prepoznati ime tvrtke, izgovoreno na engleskom jeziku!? A možda su – po uzoru na one splitske, ili mnoge druge u svijetu – i ove riječke, pred opasnošću ”istraživača” – netragom nestale!
U svakom slučaju, bio je to – novi pogled na Rijeku kao metu offshore industrije.
Trenutno, očito, u naznakama.
Ali vrijeme nosi svoje!
Kad glavna prometnica kroz grad bude završena – a za sada se može reći samo da se pouzdano ne zna kad će to biti, jer radi se već četrnaest mjeseci – možda nagrnu i offshore kompanije!
Do tad, razgledajte izložbu ”Usijano more”, u organizaciji udruge Drugo more i uz partnerstvo Goethe-Institut Kroatien.
UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE OVDJE.