novinarstvo s potpisom
Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović je nakon jučerašnjeg susreta s papom Franjom rekao kako u Vatikanu postoji zadovoljstvo odnosima s Hrvatskom, koja ispunjava sve potpisane ugovore, a pitanje odnosa mjesne Crkve i države dio je demokratskog života u Hrvatskoj.
“Papa ima vrlo dobru sliku o odnosima s Hrvatskom”, rekao je predsjednik Josipović, dodavši da u odnosima sa Svetom Stolicom nema nikakvih problema.
“Kad je riječ o odnosima između lokalne Crkve i države, Papa zna da postoje određene rasprave o tome kako urediti pojedina pitanja, ali to je dio demokratskog života u Hrvatskoj”, kazao je Predsjednik.
Dijalog Crkve u RH i države, smatra predsjednik Josipović, pitanje je o kojem je “potrebna rasprava, ne samo na relaciji Crkva‒država nego i unutar države. Različite političke opcije, različite socijalne grupacije, različito vide pojedina pitanja, a karakteristika je demokratskoga društva da se o njima otvoreno raspravlja”, drži predsjednik Josipović, koji smatra da papa Franjo zagovara “otvorenu Crkvu” koja se ne želi uplitati u državne poslove.
“Papa je i u našem razgovoru i u dosadašnjim intervjuima naglasio kako vidi položaj Crkve u zajednici. Riječ je o otvorenoj Crkvi koja ne pretendira na klerikalizam ili na uplitanje u državne poslove.”
Hrvatski predsjednik je rekao kako je s Papom razgovarao i o pitanjima obrazovanja i o dogovoru u vezi s Vojnim ordinarijatom. “Vojni ordinarijat bio je u nekim promjenama koje proizlaze iz toga što se naša vojska poprilično smanjila, a to je vezano i uz raspoložive financije”, kazao je. “Mislim da se oko njegove organizacije našao kompromis.”
Predsjednik Josipović je s papom Franjom razgovarao o hrvatskome putu od “nove, u ratu nastale države do članstva u Europskoj uniji”, ali i o teškoj gospodarskoj situaciji te o potrebi da država pomaže ugroženima. “Rekao sam mu da imamo ozbiljne gospodarske probleme koje kriza nosi, posebice kad je riječ o siromaštvu ljudi, o potrebi da se država brine o onima koji su najslabiji”, izjavio je Josipović.
Predsjednik je održao predavanje na Papinskoj akademiji o politici i moralu u tranzicijskoj Hrvatskoj i ocijenio kako će ovaj papa utjecati na jačanje morala u politici. “Ovaj će papa u međunarodnu politiku unijeti važnu novost, s njime će ojačati uloga etike i morala u međunarodnoj politici”, kazao je Josipović. “Govorili smo o vrijednostima poput pomirenja, suživota i pravednosti. On je usmjeren na pravednost, na međunarodne odnose koji se temelje na moralu, na nenasilju i pomirbi”, rekao je predsjednik Josipović, “i upravo smo na tim temeljima govorili o situaciji u Hrvatskoj i regiji. Zajedno se zalažemo za pomirenje, za europski put cijele regije.”
“I kardinal Bertone”, kojega će na dužnosti šefa vatikanske diplomacije za pet dana zamijeniti Pietro Parolin, “izvrsno poznaje situaciju u Hrvatskoj i u regiji”, rekao je predsjednik Josipović, a “vatikanska diplomacija trenutačno je veoma usmjerena na Bosnu i Hercegovinu i na njezin uspjeh na europskome putu. To podrazumijeva i uređenje njezinih ustavnih odnosa. Moram reći da mi je drago što potporu kakvu je imala Hrvatska, sada ima i Bosna i Hercegovina”, kazao je je predsjednik Josipović.
HINA