novinarstvo s potpisom
Iako je do konca godine preostalo tek nešto više od mjesec dana, cijepljenje protiv gripe još nije počelo. U Službi za epidemiologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) tvrde da će javnost o tijeku vakcinacije biti upoznata preko medija. Ove je godine naručeno samo 295 000 doza cjepiva, od čega je 1000 za djecu. Iako u Europi, ponajprije Skandinaviji, Turskoj, Rusiji, Velikoj Britaniji, Škotskoj i Francuskoj, već ima oboljelih od sezonske gripe, ona se u Hrvatskoj očekuje oko Božića.
Cirkulirajući virusi slični su prošlogodišnjima. Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) u sezoni gripe 2013./2014. preporučuje upotrebu trovalentnog cjepiva.
U prošloj su sezoni gripe u čak 63 % slučajeva bili dokazani virusi tipa A, 37 % ih je bilo tipa B, a od podtipova dvije je trećine oboljelih imalo gripu tipa A (H1N1), dok se trećina ljudi zarazila virusom A(H3N2). U teškim je slučajevima infekcije uglavnom bila riječ o virusu tipa A(H1N1)pdm 09 i gripi tipa B.
Pandemijski virus tipa A, podtipH1N1, u javnosti poznat i kao svinjska gripa, još cirkulira jer se prilagodio čovjeku. Istraživanja pokazuju da je, za razliku od sezonskih virusa, pandemijski soj aktualan i po nekoliko godina. Prošle godine epidemiolozi su evidentirali 29 415 zaraženih.
Virusolog dr. Vladimir Draženović, voditelj Nacionalnog centra za influencu Svjetske zdravstvene organizacije, objašnjava da je gripa teška virusna bolest koja počinje vrućicom iznad 39 stupnjeva, glavoboljom, kostoboljom i bolovima u mišićima te općom slabošću.
”Posebno je rizična za kronične bolesnike, kakvi su dijabetičari, metaboličari, astmaši, srčani i plućni bolesnici, jer pogoršava osnovnu bolest. Lijeka za tu virusnu bolest nema, a jedina je preventiva cijepljenje. Takva je redovita mjera svojevrsno bildanje imuniteta organizma, koji s vremenom ojačava i lakše se nosi s nestalnim i inače promjenjivim virusom gripe, koji virusolozima zato zadaje glavobolje”, naglasio je dr. Draženović.
Osim dosad poznatog virusa ptičje gripe AH5N1, koji je uzrokovao smrtnost od oko 50 %, u srpnju 2013. godine u Kini se pojavila ”nova” ptičja gripa A(H7N9), koja je nastala ”preslagivanjem” jednog soja virusa gripe divljih ptica i dvaju sojeva virusa gripe peradi. Pobol i tijek bolesti te vrste ptičje gripe koja se ne prenosi s čovjeka na čovjeka, kaže dr. Draženović, nemalo se razlikuje od sezonske jer ima visoku stopu smrtnosti (višu od 50 %), uzrokuje komplikacije (okidač je astme) i tešku kliničku sliku zaraženoga, koji može oboljeti od pneumonije, bronhitisa, bronhiolitisa, a mogu mu i zatajiti unutarnji organi.
”Od srpnja ove godine laboratorijski su potvrđena 134 slučaja zaraze ptičjom gripom A(H7N9), od čega 43 smrtna. Cjepiva nema, a općenito kada je riječ o uobičajenim sojevima gripe, nisu učinkoviti ni lijekovi poput Tamiflua jer se trebaju uzeti odmah, odnosno dan nakon infekcije. Najbolja je prevencija cijepljenje, koje po preporuci SZO-a može početi već sa šest mjeseci života jer se prije toga ne mogu razviti protutijela koje imunosni sustav stimulira”, ustvrdio je dr. Draženović.
Obrazlažući prošlogodišnje medijske špekulacije o tome kako se u nekih oboljelih od gripe kao posljedica cijepljenja razvio tzv. Guillain-Barréov sindrom, poznat i kao mlohava kljenut, dr. Draženović naglasio je kako je zbog toga osnovano povjerenstvo, koje je ustvrdilo upravo suprotno. ”Cijepljenje štiti od pojave tog sindroma”, kazao je dr. Draženović.
U Hrvatskoj su za besplatno i preporučeno procjepljivanje prioritetne sljedeće skupine stanovništva: kronični bolesnici, imunokompromitirane osobe i stariji od 65 godina bez obzira na to jesu li i kroničari. Osim njih besplatno cjepivo na teret HZZO-a imaju i zdravstveni djelatnici u kontaktu s pacijentima.
Kad je klinička manifestacija zaraze gripom teška, upotrebljavaju se i tzv. ECMO uređaji, poznati i kao ”umjetno srce i pluća”. Njima se izvantjelesno oksigenira organizam kako bi ”pluća predahnula”, a imunosni se sustav uspio izboriti s bolešću. Postotak preživljavanja u takvim je slučajevima ispod 50 %. Hrvatska ima 37 takvih uređaja.