novinarstvo s potpisom
Platforma 112 i Građanski odbor za ljudska prava u subotu su u povodu obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv fašizma, antisemitizma i ksenofobije upozorili da se iskazivanjem nesnošljivosti prema nekoj manjini i simbolima njezina kulturnog identiteta ograničavaju sloboda, prava i sigurnost građana Hrvatske te da su u konačnici ugroženi i pripadnici većinskog naroda, koje se stalno uvjerava kako su im ”oni drugi” trajna i opaka prijetnja.
Međunarodni dan borbe protiv fašizma, antisemitizma i ksenofobije obilježava se diljem Europe u spomen na Kristalnu noć (Kristallnacht) – događaj što se u nacističkoj Njemačkoj zbio 9. studenoga 1938. u sklopu sustavnog progona Židova, a simboliku toga dana organizacije su postavile u kontekst aktualnih događaja u Hrvatskoj, osobito situacije u Vukovaru. Upozorile su kako je razbijanje dvopismenih ploča jedan od većih problema s kojima se valja ozbiljno suočiti.
U svom ”Apelu uime razuma, za Hrvatsku svih nas” predstavljenome na konferenciji za novinare organizacije su istaknule da je temeljni problem Hrvatske to što se nezadovoljstvo, strah od siromaštva i neizvjesne budućnosti uvijek uspijevaju vješto preusmjeriti na ”dežurnu” manjinu.
”Raskidanje niti koje su tvorile bogatstvo življenja u multietničkom okruženju, započeto brutalnom agresijom na Vukovar u kolovozu 1991., nastavlja se, bez posustajanja, činjenjem toga grada vječnim taocem grupa i političara kojima je mitologizacija prošlosti važnija od onoga što se događa danas”, istaknule su udruge u apelu, koji je na konferenciji za novinare pročitala predsjednica organizacije B.a.B.e. i predsjednica Upravnog odbora Kuće ljudskih prava Sanja Sarnavka.
Naziv Kristalna noć odnosi se na događaj iz studenoga 1938. u nacističkoj Njemačkoj u sklopu sustavnog progona Židova nazvanoga holokaust. Uništeno je i opljačkano najmanje 7000 trgovina, oskvrnjena su židovska groblja, spaljeno 177 sinagoga i ubijen 91 Židov. Oko 30 000 Židova uhićeno je i odvedeno u koncentracijske logore. Potkraj godine većinu su pustili, no tisuću je osoba u međuvremenu izgubilo živote.
Dugogodišnji član Židovske općine Zagreb koji je preživio holokaust, Boris Braun, na konferenciji je iznio što je sve iskusio pošto je 1942. uhićen i strpan u ustaški zatvor.
Suzana Ritz, majka pokojnog mladića Luke Ritza, upozorila je kako je različitost bogatstvo jednog društva te da većina u Hrvatskoj mora prihvatiti da postoje drugačiji. Ocijenila je da većina roditelja u Hrvatskoj odgaja djecu u mržnji, što smatra neprihvatljivim.
Psihologinja Mirjana Krizmanić ustvrdila je da se u našoj zemlji kao i u nekim dijelovima Europe ponovno podiže magla netolerantnosti, a predstavnica židovske nacionalne manjine Sanja Tabaković upozorila je kako šutnja stvara ksenofobično društvo.
HINA