novinarstvo s potpisom
Pakistanska djevojčica Malala Yousafzai (16) dobitnica je ovogodišnje nagrade Saharov, koju svake godine dodjeljuje Europski parlament borcima za ljudska prava i slobodu izražavanja, priopćeno je jučer u Europskom parlamentu.
”Dodjelom nagrade Saharov Malali Yousafzai, Europski parlament priznaje nevjerojatnu snagu te djevojčice. Malala se hrabro bori za prava sve djece na obrazovanje. Prava djevojčica su uvelike zapostavljena. Malala se hrabro oporavila od napada talibana i sada se elokventno bori za temeljne i pravedne stvari. Ne smijemo zaboraviti da se Malali još uvijek prijeti u Pakistanu”, rekao je predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz.
Malala Yousafzai je zadivila svijet svojom borbom za pravo žena na obrazovanje i slobodu u dijelu Pakistanu gdje su talibani zabranili djevojčicama da idu u školu. Ona je svoju bitku započela u dobi od 11 godina kada je počela pisati blog pod pseudonimom. Talibani su je pokušali ubiti u listopadu prošle godine a postala je simbol borbe za ženska prava i pravo na pristup obrazovanju.
Podsjetimo, grupa naoružanih muškaraca zaustavila je prošlog listopada školski autobus u kojem je bila Malala, teško je ranivši, a jednu su djevojčicu ubili. Nakon toga prebačena je u Veliku Britaniju na liječenje i operaciju u bolnici Queen Elizabeth u Birminghamu, u kojoj joj je spašen život. Bolnicu je napustila u siječnju i od ožujka sudjeluje na nastavi u srednjoj školi za djevojke Edgbaston u Birminghamu.
Izabrana je između troje finalista: Aleš Bialacki, Eduard Lobau i Mikola Statkevič, kao predstavnici svih bjeloruskih političkih zatvorenika te Edward Snowden, američki kompjuterski stručnjak i bivši zaposlenik CIA-e i NSA-e, koji je otkrio da američke tajne službe masovno nadziru elektronske komunikacije. Američka vlada ga je optužila za špijunažu, krađu i nelegalno korištenje vladine imovine.
Nagrada Saharov, nazvana po ruskom znanstveniku i disidentu Andreju Saharovu, dodijeljuje se od 1988. godine., iznosi čekom od 50.000 eura a biti će uručena na svečanosti 20. studenoga u Europskom parlamentu u Strasbourgu.
HINA