novinarstvo s potpisom
Subotnjim predstavljanjem knjige Drage Hedla “Donjogradska obala” u Hrvatskome narodnom kazalištu u Osijeku počela je proslava Dana grada Osijeka.
Hedlova je knjiga nedavno predstavljena u Zagrebu, a sada je, uz velike pohvale, predstavljena i osječkoj publici.
Donjograđanin Hedl u svojoj je knjizi, među ostalim, oslikao društvene i političke okvire totalitarnoga režima, posebno sjećanja na “olovna vremena” 50-ih godina prošloga stoljeća, kada nije lako bilo nositi breme njemačkog porijekla.
Predstavljajući knjigu, književnica Julijana Matanović istaknula je kako je mislila da o Osijeku zna gotovo sve, ali je u Hedlovoj knjizi otkrila, kako je rekla, dio života koji nosi pečat teškoga, tragičnoga, ali unatoč svemu, i sretnog odrastanja, “gdje su male, obične stvari predstavljale duševne vrijednosti i ljepotu”.
O knjizi je govorio i osječki gradonačelnik Ivica Vrkić. “Kad misliš da znaš sve ili barem sve o nekome, otkriješ koliko toga na primjećujemo, premda smo Hedl i ja živjeli u doba 50-ih u neposrednoj blizini”, rekao je. “Taj dio odrastanja i života pod bremenom straha njemačkoga stanovništva nisam tada osjetio, a poslije, 70-ih godina, mnogo je toga postalo jasnije”, rekao je Vrkić.
Drago Hedl rekao je da se, “što autobiografski, što s dozom književne slobode”, prisjetio života obitelji iz Donjogradske obale broj 11, gdje je živio. Te kuće više nema, ali sjećanje na to vrijeme ostalo je, kazao je.
Na predstavljanju knjige bili su brojni Osječani, među njima je dakako bilo najviše Donjograđana, pa u razgovoru o knjizi nije izostalo sjećanje na Dravu, koja je u Donjem gradu bila kultno mjesto života brojnih radničkih obitelji, i na legendarnog Kolenca, “dravskog” čovjeka koji je spasio mnoge male i velike Osječane od utapanja.
Dan grada Osijeka slavi se 2. prosinca jer je na taj dan prije 223 godine kraljica Marija Terezija ujedinila tri gradske cjeline – Donji grad, Tvrđu i Gornji grad – u jednu.
HINA