novinarstvo s potpisom
Unatoč najavama, nema još dogovora između sindikata u zdravstvu i Ministarstva zdravlja o plaćanju prekovremenog rada, dežurstava i pripravnosti. Kolektivni pregovori nastavljaju se u ponedjeljak zbog neslaganja sindikata liječnika i medicinskih sestara. Tada će se, ujedno, donijeti odluka o prekidu liječničkog štrajka ili o nastavku sindikalnih akcija.
”U tijeku je treće čitanje teksta novoga kolektivnog ugovora. Ponovno se sastajemo u ponedjeljak u 10 sati”, izjavio je predsjednik Hrvatskoga liječničkog sindikata (HLS) Ivica Babić novinarima u četvrtak te poručio da ”u pitanju nije bila Vladina strana, već su disonantni tonovi dolazili iz drugog sindikata”.
Babić je rekao kako izračuni pokazuju da bi se liječnicima, na temelju prijedloga njegova sindikata, trebalo dodatno isplatiti ukupno 70 milijuna kuna neto. Riječ je, kaže, o plaćanju prekovremenog rada u skladu sa zakonom.
Upitan za razloge ”disonantnih tonova”, Babić je ustvrdio kako neki ne mogu prihvatiti da je sada radno zakonodavstvo precizno, da su uvedeni europski standardi i da se pod sivu zonu ne može podvoditi prekovremeni rad liječnika. ”Mi možemo i pristati na potplaćenost, ali nikako i na poniženost”, poručio je Babić te dodao da liječnički sindikat pristaje na dosadašnju cijenu redovitog rada dok ”drugi sindikat traži da se cijena redovitog rada poveća”.
Podatke kojima raspolaže u ponedjeljak će iznijeti članovima svoga sindikata te će, kaže, oni odlučiti hoće li se prekinuti jednoipolmjesečni štrajk bolničkih liječnika ili će se poduzeti nove sindikalne akcije.
”Ako bude dobre volje, o svima se preostalim otvorenim pitanjima možemo dogovoriti u ponedjeljak ujutro u sat vremena, prije izvanredne skupštine našeg sindikata”, istaknuo je Babić.
Predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Avberšek govoreći o nesuglasicama među sindikatima, ustvrdila je da predsjednik liječničkog sindikata Babić ”želi da se dežurstvo, koje ulazi u redoviti fond sati, liječnicima plaća drugačije nego svim drugim radnicima u zdravstvu”.
”Kada se već toliko pozivaju na Europsku uniju, zatražila sam neka mi nađu neku uređenu europsku zemlju u kojoj se još plaća nerad”, rekla je S. Avberšek. Ustvrdila je kako se institut pripravnosti dosad često zlorabio te da nitko nije kontrolirao izvršenje rada tijekom pripravnosti.
Babić je, kaže, ljut jer ona ne pristaje da se ”jedan ovako komplicirani akt kakav je kolektivni ugovor sastavi prema njegovim pravilima. On misli da smo mi blesavi pa ćemo pristati na njegove uvjete.”
S. Avberšek poručuje da ju se ne može ucjenjivati štrajkom jer štrajk, prema njezinu tumačenju, nema veze s pregovorima o novome kolektivnom ugovoru. Istaknula je i kako ministar zdravlja Rajko Ostojić ni danas još nije iznio cijelo očitovanje Ministarstva o spornim točkama kolektivnog ugovora vezanima za materijalna pitanja.
Kada ministar iznese svoje očitovanje, trebat će nam još jedan dan da to sa svojim članstvom izračunamo, a tek se onda može razgovarati o potpisivanju, rekla je S. Avberšek. Poručila je da ”ništa neće potpisivati na neviđeno, već samo transparentan ugovor koji zadovoljava kriterije i pravila igre za svih 72 000 zaposlenika u zdravstvu”.
Čelnica Hrvatskoga strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara Anica Prašnjak također je potvrdila da nikako ne mogu definirati članke budućega kolektivnog ugovora koji se odnose na dežurstva, pripravnost i radne uvjete.
”Dok se to ne iskristalizira i dok se ne bude znalo koliko to stoji, ništa od potpisivanja novog ugovora”, rekla je A. Prašnjak, koja sumnja da će to biti gotovo u ponedjeljak.
Ministar zdravlja Rajko Ostojić kratko je komentirao nastavak pregovora riječima kako misli da su pregovori pri samom kraju. ”Naš je cilj završiti pregovore i napraviti dobar kolektivni ugovor u zdravstvu, sukladno gospodarskoj situaciji”, poručio je.
HINA