novinarstvo s potpisom
Usred bijela dana, samo nekoliko stotina metara od baze francuskih vojnika i pripadnika mirovnih snaga Ujedinjenih naroda, u Kidalu, na sjeveru afričke države Mali, oteto je i ubijeno dvoje francuskih novinara.
Ghislaine Dupont i Claude Verlon, novinari Radio France Internationala, oteti su na ulici pred kućom lokalnoga dužnosnika tuareške separatističke skupine MNLA, Ambeiry Aga Risse, kojeg su upravo bili intervjuirali.
“Čuo sam neobičnu buku na ulici”, rekao je Rissa dodajući da je njihov automobil bio parkiran ispred njegove kuće, deset metara od ulaznih vrata. Kad ih je otvorio da vidi što se događa, ugledao je naoružane otmičare s terencem parkiranim pokraj automobila francuskih novinara.
Jedan od njih, s turbanom na glavi, poručio mu je da se vrati unutra. Druga četvorica svjedoka izjavila su da su otmičari novinare prisilno utrpali u kamion bež boje odvozeći ih prema okolnoj pustinji.
Nedugo nakon njihove otmice dva francuska vojna helikoptera nadlijetala su Kidal i okolno područje. Tijekom ophodnji u pustinji, desetak kilometara od grada, pronašli su tijela ubijenih novinara.
Glasnogovornik malijske vlade osudio je njihovo ubojstvo kao “barbarski i kukavički čin”. Francuski predsjednik Francois Hollande sazvao je hitnu sjednicu kabineta zbog njihova stradanja.
Kidal je mjesto s oko 10 tisuća stanovnika. Naseljen je uglavnom Tuarezima, berberskim nomadskim plemenom. Bili su “pretorijanci” bivšega libijskog čelnika Moamera Gadafija.
Kad su 2011. protjerani iz Libije, stigli su u Mali s naoružanjem i vojno dobro uvježbani. Nakon državnog udara u Bamaku, koji nisu podržali, u travnju 2012. za samo nekoliko tjedana, osvojili su gotovo polovicu te države.
Proglasili su svoju državu Azawad. U tom su dijelu Malija inače najvažnija nalazišta zlata, urana i nafte u Sahari. U tome su im pomagali i džihadisti s Magreba povezani s Al Qaidom, s kojima su se na određenim područjima i sukobljavali.
Tuarezi su muslimani, ali se kao nomadski narod ne drže strogo islamskih pravila. Zovu ih “plavi narod Sahare” – prema turbanu plave boje, zbog čega se stječe dojam da su im lice i ruke plavi.
Bojeći se pada vlade u Maliju, Francuska je potkraj prošle godine vojno intervenirala u toj svojoj bivšoj koloniji. Zajedno sa snagama malijske vlade, početkom 2013., protjerali su pobunjenike iz gradova. U lipnju ove godine vlada i pobunjenici potpisali su primirje.
Međutim, put do rješenja toga političkog sukoba očito nije blizu. Cijenu sigurnosnoga kaosa u toj zemlji platilo je ovaj put dvoje francuskih novinara. Tako su povećali tužnu statistiku koja govori da je tijekom ove godine dosad na radnim zadacima poginulo 42-oje novinara.
Ghislaine Dupont kolege opisuju kao žilavu, upornu novinarku s velikim smislom za humor. Stalno je tražila nove izazove ne bojeći se odlazaka na ratišta i istraživačkih pothvata. Njezin kolega, Paul Vernon, tonski snimatelj, bio je također pravi profesionalac koji je volio izazove.
Stradali su obavljajući jedan od rutinskih zadataka, ne očekujući opasnost u gradiću u kojem su bile stacionirane francuske postrojbe i mirovne snage UN-a.