novinarstvo s potpisom
Ivan Illich (1926. – 2002.), filozof, sociolog, teolog, svećenik, povjesničar ideja, široko obrazovani poliglot s aktivnim znanjem četrnaest jezika, briljantan kritičar institucija suvremenoga društva, planetarno je poznati intelektualac hrvatsko-židovskog podrijetla.
Djela koja su ga učinila slavnim su: ”Dolje škole” (1971.), “Pravo na zajedništvo” (1973.), “Medicinska nemeza” (1975.), “Prema povijesti potreba” (1978.) i “Rad u sjeni” (1981.).
Ova knjiga okuplja lllicheve eruditske analize po kojima je postao znamenit kao jedan od najvećih mislilaca našega doba. Premda napisani prije gotovo pola stoljeća, ovi eseji zadržali su aktualnost i svježinu, dar prodiranja u središnje probleme današnjice.
Čovjek se u suvremenome društvu nalazi usred nepreglednog robnog obilja, zarobljen i sputan, nemoćan da samostalno radi i slobodno bira. Odvojen od svojih izvora, trajno je nasukan na civilizacijske otpatke mašinizirane svijesti. Postao je dio degradirane mase koja baulja pločnicima prenapučenih gradova bez budućnosti. Stoga se lllich opredjeljuje za nedovršeni i ograničeni zavičajni svijet nalazeći spas u individualnim obrascima života i vernakularnim vrijednostima domaće radinosti, intimnoga svijeta stvorenoga po mjeri zajedništva, kućnih alata, lokalnog narječja.
To inzistiranje na vernakularnosti (od riječi latinskog podrijetla vernacularum “koja je u Rimu tisuću dvjesto godina upotrebljavana za označavanje dobara koja je čovjek proizveo sam, u svojoj kući, sa svojim ukućanima, dobara koja čovjek može štititi i braniti, ali ih na tržištu niti kupuje niti prodaje”) nedvojbeno je posredovano zavičajnim bračkim korijenima i meksičko-indijanskim iskustvima koje spominje u svojim esejima.
Autor: Ivan Illich
Naslov: Vernakularne vrijednosti i drugi eseji
Prijevod: Sanja Fabijanić, Goran Vujasinović i dr.
Publicistika/Teorija
Broj stranica: 176
Uvez: meki
Godina izdanja: studeni 2013.
ISBN 9789537250577
Izdavač: Litteris
(Više novih knjiga na Moderna vremena info)