novinarstvo s potpisom
Na nedjeljnome, prvom građanskom referendumu u hrvatskoj povijesti birači su odlučili da se promijeni Ustav Republike Hrvatske, odnosno da se u njega unese definicija da je brak životna zajednica žene i muškarca.
Na birališta je izašlo 37,90 posto birača, njih 65,87 posto zaokružilo je “za”, a “protiv” je bilo 33,51 posto, pokazali su rezultati sa 99,84 posto obrađenih glasačkih mjesta. Dakle, 946.433 birača glasovalo je za, dok je 481.534 birača bilo protiv uvrštavanja u Ustav takve definicije braka.
Predsjednik Državnog izbornog povjerenstva (DIP) Branko Hrvatin u izjavi za Hinu ocijenio je da je državni referendum protekao na zadovoljavajući način.
Zagreb i većina ostalih gradova i sjedišta županija glasovali su za ustavnu definiciju braka kao zajednice muškarca i žene, a jedino su građani Rijeke, Pule, Varaždina i Čakovca u većini glasali protiv ustavne definicije braka kao zajednice muškarca i žene.
U Rijeci i Čakovcu “protiv” je zaokružilo 59 posto birača, u Varaždinu njih 57 posto, a u Puli 63 posto.
U Zagrebu je “za” na glasačkom listiću zaokružilo 56 posto birača, a 44 posto bilo ih je “protiv”.
Za uvrštavanje odredbe o braku u Ustav u Splitu je glasalo 68 posto, a u Osijeku 63 posto birača.
Najveći postotak onih koji su glasali “za” bilježi Gospić (82 posto), slijede Požega (72 posto), Slavonski Brod (71 posto), Velika Gorica i Dubrovnik (69 posto), Vukovar (68 posto) te Krapina, Križevci, Šibenik i Virovitica sa po 66 posto.
U Zadru je gotovo 65 posto birača zaokružilo “za”, u Bjelovaru njih 62 posto, Karlovcu 61 posto, Sisku 58 posto, a u Koprivnici 55 posto.
HINA