novinarstvo s potpisom
Predsjedništvo Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE) i predsjednik Vijeća biskupskih konferencija zemalja Europske unije (COMECE) objavili su zajedničko priopćenje u povodu 75. obljetnice oslobođenja bivšega koncentracijskoga logora Auschwitz-Birkenau i Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta 27. siječnja.
U dokumentu europski biskupi odlučno osuđuju rasizam, ksenofobiju i antisemitizam i poručuju da se istina ne smije ignorirati ili manipulirati političkim interesima.
Na ovu obljetnicu pozivamo moderni svijet na pomirenje i mir, poštovanje prava svake nacije na postojanje i slobodu, nezavisnost i očuvanje vlastite kulture, ističu CCEE i COMECE.
Unatoč dramatičnim iskustvima prošlosti i danas se vode užasni ratovi, postoji genocid, progoni i različiti oblici fanatizma. Povijest nas nasuprot tomu da nasilje nikada ne vodi miru već izaziva novo nasilje i smrt, poručuju europski biskupi.
Auschwitz-Birkenau je i 75 godina nakon oslobođenja mjesto straha. Taj veliki nacistički sabirni logor otvoren 1940. u Poljskoj vrhunac je mržnje u 20. stoljeću. U njemu je tvrdnja o temeljnoj nejednakosti ljudi dovedena do krajnjih granica. Tamo su nacisti uzeli moć odlučivati tko je čovjek a tko nije. Tamo su se susrele eutanazija i eugenika, pišu europski biskupi.
Auschwitz-Birkenau proizvod je sistema utemeljenog na nacionalsocijalističkoj ideologiji, koja gazi dostojanstvo čovjeka kao slike Božje. To označava i komunizam koji je također imao milijune žrtava.
Biskupi stoga pozivaju da se na obljetnicu oslobođenja logora Auschwitz-Birkenau 27. siječnja u 15 sati zapali svijeća i pomoli za sve pobijene svih nacionalnosti i religija i njihove obitelji u želji da će ta molitva pridonijeti širenju pomirenja i bratstva nasuprot neprijateljstva, razornih sukoba i lažnih nesporazuma i pomoći da u nama pobijedi ljubav Kristova.
Priopćenje su uime europskih biskupa potpisali predsjedništvo CCEE – predsjednik kardinal Angelo Bagnasco, potpredsjednik kardinal Vincent Nichols, potpredsjednik nadbiskup Stanisław Gądecki, te predsjednik COMECE kardinal Jean-Claude Hollerich.
Na spomen skupu u Oswiecimu sudjeluju visoki predstavnici 50 zemalja kao i još oko dvije stotine preživjelih logoraša.
(IKA)
UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE OVDJE.