novinarstvo s potpisom
U jednom nedavnom intervju Saša Poljanec-Borić ukazala je na razliku između tranzicije i prisvajanja javnih dobara. Pa dok potvrđuje kako se kod nas nepobitno dogodila tranzicija, te kako je ona kod nas i završila, ističe da je prisvajanje javnih dobara, usprkos činjenici da se tranzicija završila, u toku. Iz toga slijedi da otuđivanje javnih dobara i tranzicija nisu niti istovjetni niti, nužno, sinkroni procesi. Razlika među njima je, po autoričinom mišljenju, ponajprije strukturna.
Tranzicija je višedimenzionalni konstrukt koji ima politički, ekonomski i socio-kulturni sadržaj a prisvajanje javnih dobara je jednodimenzionalni proces ekonomske ekspanzije raznih inačica privatnog vlasništva kao temeljnog “efikasnog” poslovnog modela. Tendencija poistovjećivanja tranzicije koja je u Hrvatskoj završila i procesa otuđivanja javnih dobara koji je u tijeku vodi, po autoričinom mišljenju, na krivi politički kolosijek, koji će umanjiti mogućnost da se postojeći neodrživ društveni i politički proces nekritičnog smanjivanja javnog sektora preoblikuje.
Teza je to koja proizlazi iz ove knjige u kojoj je Saša Poljanec-Borić objedinila seriju tekstova koji su u realnom vremenu kontekstualizirali društveno relevantne teme za koje je imala znanstvenu kompetenciju. Ti su tekstovi, objavljeni unatoč posvemašnjoj medijskoj blokadi glavnih dnevnih novina i nacionalnih tjednika u kulturnim glasilima, na slabo vidljivim portalima, s različitim političkim predznacima, središnji dio ove knjige.
Svi u ovoj knjizi okupljeni tekstovi nastali su u razdoblju od 2007. do 2011. godine, prateći društvenu dinamiku procesa koji je osporavao političkim elitama u Hrvatskoj raspolagati javnim prostorom kao da je njihov.
Naslov: Kultura angažirane sociologije
Autor: Saša Poljanec-Borić
Publicistika
Godina izdanja: 2013.
Broj stranica: 128
Uvez: meki
ISBN 9789537964061
Izdavač: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar
(Više novih knjiga na Moderna vremena info)