novinarstvo s potpisom
Moderna znanost najvažniji je događaj modernoga i našeg svijeta. No usprkos tomu, sami počeci i korijeni moderne znanosti nisu dostatno istraženi. Knjiga Luke Boršića upravo želi pridonijeti ispunjavanju te rupe u povijesti filozofije i povijesti znanosti.
Naime, premda je poznato to da su renesansni filozofi svojim napadima na skolastičku filozofiju utemeljenu na Aristotelu osjetno utjecali na nastanak moderne znanosti, ipak nema mnogo pokušaja koji bi pokazali koje je forme renesansna borba protiv Aristotela konkretno poprimila i kako je stvarno kritika ondašnje “službene znanosti” utjecala na oce moderne znanosti, Galilea, Newtona, Bacona, Descartesa i druge.
U ovoj se knjizi, nakon uvodnog poglavlja u kojemu se definira problem, prate osnovne teme u radovima trojice mislilaca druge polovice šesnaestog stoljeća: Marija Nizolija, Frane Petrića i Jacopa Mazzonija, te se analizom njihove kritike postojećeg sustava i pokušajima iznalaženja novih rješenja prati put od izrazito destruktivnog Nizolijeva pristupa do Galilea, kojemu je učiteljem bio Mazzoni.
Naslov: Renesansne polemike s Aristotelom: Nizolio – Petrić – Mazzoni
Autor: Luka Boršić
Publicistika /Teorija
Broj stranica: 208
Uvez: meki uvez
Godina izdanja: listopad, 2013.
ISBN 978-953.6463-71-8
Izdavač: Kruzak
(Pratite nas i na Moderna vremena Info)