novinarstvo s potpisom
Danas biti u drugom stanju znači pridružiti se svojevrsnom obredu. Moderne majke moraju svome čedu pružiti najbolju moguću brigu: od višegodišnjeg dojenja, preko zajedničkog spavanja, platnenih pelena i barem godinu dana boravka s djetetom kod kuće, sve do kuhanja kašica od organskih namirnica, stalnog nošenja, bez vikanja, a kamoli lupanja po guzi: pred današnje je majke stavljen izazov kojemu je rijetko koja dorasla, a koji kod njih u najmanju ruku izaziva frustracije. Misao da niste dorasli kao majka ako upotrebljavate mliječnu formulu, jednokratne pelene, čak i ako ne želite prirodan porođaj, misao koja je nametnuta očekivanjima okoline potkopava u ženi osjećaj ženstvenosti, vlastite vrijednosti, pa čak i smislenosti.
Svi ti zahtjevi vezali su ženu za kuću i domaćinstvo do razmjera kakvi nisu viđeni od 1950-ih, tvrdi Élisabeth Badinter, doajenka francuske intelektualne misli. Između 1980. i 2010. godine u našem poimanju majčinstva dogodila se revolucija a da je gotovo nismo ni primijetili. Riječ je o postavljanju majčinstva u središte sudbine žena. To se dogodilo iz nekoliko razloga: ekonomska kriza mnogo je žena vratila kući, posebno one s nižom stručnom spremom i ekonomski najranjivije. Zbog velike nezaposlenosti majčinstvo je još više u prvom planu, pruža veću sigurnost i mir nego kakav loše plaćen posao koji se lako može izgubiti.
U svojoj oštroj, angažiranoj prozi Badinter će uobličiti i imenovati ono što se već neko vrijeme rađa u našem društvu i našim umovima – stajalište da je posljedica takva pritiska generacija iscrpljenih majki opterećenih krivnjom, što je samo jedan od razloga alarmantnoga pada nataliteta na zapadu.
Autor: Élisabeth Badinter
Naslov: Sukob: Kako ideal suvremenog majčinstva ugrožava položaj žene
Prijevod: Hana Dvornik
Publicistika
Broj stranica: 148 str.
Uvez: meki uvez
Godina izdanja: Studeni, 2013.
ISBN 9789533166827
Izdavač: Algoritam
(Više novih knjiga na Moderna vremena info)